سخت افزار/ مایکروسافت به تازگی آپدیت 1903 را برای سیستم عامل خود ارائه کرده است. با این به روز رسانی ویژگی‌های جدیدی به ویندوز 10 اضافه می‌شوند. اما مهمترین قابلیتی که در این نسخه وجود دارد، محافظت فایل‌ها در برابر Ransomware یا باج‌افزارهاست که به ویروس کش مایکروسافت در ویندوز 10 اضافه شده است.

باج‌افزارها یا Ransomwares نوعی بدافزار یا ویروس هستند که وارد کامپیوتر شده و فایل‌های شما را قفل می‌کنند. سپس از شما می‌خواهند که برای دسترسی دوباره به این فایل‌ها مبلغی پول را به یک حساب (معمولا بیتکوین) واریز کنید. پس اگر نگران فایل‌های خود هستید پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این قابلیت جدید ویندوز استفاده کنید.

پیش نیازها
ویندوز 10 به روز رسانی شده به نسخه 1903 یا جدیدتر
اتصال اینترنت
اگر نسخه ویندوز خود را نمی‌دانید، وارد تنظیمات ویندوز یا Windows Settings شده و گزینه سیستم را انتخاب کنید. سپس در قسمت About و زیر گزینه Version، نسخه سیستم عامل خود را پیدا کنید. اگر ویندوز شما هنوز نسخه 1903 را دریافت نکرده وارد قسمت به روز رسانی شده و سیستم خود را آپدیت کنید.

محافظت از فایل‌ها در برابر باج‌افزارها


روی منوی استارت کلیک کنید

عبارت Settings را تایپ کرده و سپس روی آیکون آن کلیک کنید. در این قسمت گزینه Update & Security را انتخاب کنید.

در قسمت به روز رسانی و امنیت یا Updates & Security، گزینه Virus & Threat Protection را انتخاب کنید.
کمی پایین بیایید تا گزینه محافظت در برابر باج‌افزار یا Ransomware Protection را پیدا کنید. در اینجا روی Manage Ransomware Protection کلیک کنید.
قابلیت دسترسی کنترل شده به پوشه‌ها یا Controlled Folder Access را فعال کنید. سپس وارد حساب کاربری مایکروسافت شده و محافظت در برابر باج‌افزارها را فعال کنید.
در نهایت بر روی تنظیمات Controlled Folder Access کلیک کرده و پوشه‌هایی که می‌خواهید از آنها در برابر باج‌افزارها محافظت شود را انتخاب کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر از ویروس‌ کش دیگری (مثل کاسپرسکی، نود 32، نورتون و ...) غیر از ویروس کش ویندوز استفاده می‌کنید، تمامی این قابلیت‌ها توسط ویروس کش شما مدیریت می‌شود و ویندوز دیفندر کاری انجام نمی‌دهد.

در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم