زومیت/ اینتل از مدت‌ها پیش اعلام کرده است قصد دارد پردازنده‌های خانواده‌ی کسکید لیک ایکس (Cascade Lake-X) خود را با برگزاری رویدادی در ماه آینده‌ی میلادی معرفی کند. دقیقا به‌ همین دلیل، اخیرا شاهد انتشار بنچمارک‌های منتسب به پردازنده‌های نسل دهمی اینتل در فضای مجازی هستیم. نخست، بنچمارک Core i9-10900X منتشر شد و سپس، بنچمارک پردازنده‌ی Core i9-10980XE.

سری بعدی پردازنده‌های حرفه‌ای دسکتاپ (HEDT) اینتل درحقیقت نسخه‌ی رفرش پردازنده‌های خانواده‌ی اسکای‌لیک ایکس (Skylake-X) به‌شمار می‌آیند که همچنان مبتنی‌بر لیتوگرافی ++14nm هستند و همان‌طورکه در بنچمارک‌های آن‌ها در گیک‌بنچ دیده می‌شود، از پلتفرم پردازشی X299 استفاده می‌کنند. درضمن، این پردازنده‌ها به‌طور کامل با سوکت LGA 2066 سازگار هستند.

نخستین پردازنده‌ی ظاهرشده در گیک‌بنچ، پردازنده‌ی اقتصادی Core i9-10900X است که از ۱۰ هسته‌ی پردازشی درکنار ۲۰ ترد بهره می‌برد. طبق اطلاعات فاش‌شده ازطریق گیک‌بنچ، پردازنده‌ی یادشده فرکانس پایه‌ی ۳.۴۷ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۴.۴ گیگاهرتز دارد. البته فردی با نام کاربری momomo_us که موفق شده است این بنچمارک‌ها را بیابد،‌ می‌گوید Core i9-10900X قرار است هنگام عرضه از فرکانس پایه‌ی ۳.۷ گیگاهرتز برخوردار باشد.

پردازنده‌ی Core i9-10900X اینتل توانسته است در بخش عملکرد تک‌هسته‌ای گیک‌بنچ، امتیاز ۵٬۲۰۴ و در بخش عملکرد چندهسته‌ای امتیاز ۳۹٬۷۱۷ را کسب کند. امتیازهای کسب‌شده پردازنده‌ی جدید اینتل را بالاتر از پردازنده‌های Core i9-7980XE با ۱۸ هسته و ۳۶ ترد و AMD Threadripper 2950X قرار می‌دهد.


چیزی از انتشار بنچمارک مذکور در گیک‌بنچ نگذشته بود که شاهد انتشار بنچمارکی دیگر بودیم. این‌بار نوبت به پرچم‌دار خانواده‌ی پردازنده‌های جدید اینتل، یعنی Core i9-10980XE رسید. ظاهرا این تراشه از ۱۸ هسته‌ی پردازشی درکنار ۳۶ ترد و فرکانس پایه‌ی ۲.۴۶ گیگاهرتز درکنار فرکانس بوست ۳.۹۳ گیگاهرتز استفاده می‌کند. این در حالی است که برخی رسانه‌ها معتقدند فرکانس پایه‌ی این تراشه قرار است بیشتر از عدد یادشده باشد و فرکانس بوست نیز به ۴.۷ گیگاهرتز برسد.


براساس آنچه در اسکرین‌شات بالا می‌توانید ببینید، پردازنده‌ی Core i9-10980XE توانسته است در بخش‌های تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به‌ترتیب امتیاز ۵٬۳۸۱ و ۵۱٬۵۱۴ را کسب کند. کسب این امتیازها، پردازنده‌ی پرچم‌دار جدید اینتل را تا حد زیادی بالاتر از رقبا قرار می‌دهد؛ خصوصا در بخش عملکرد چندهسته‌ای.
در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

سيستم ساز برسا
آگهی