سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات/ مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور هشدار داد و از مشترکان خواست که از پاسخگویی به تماس های ناآشنای خارجی خودداری کنند.
در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم
پیمان قره‌داغی گفت: در این نوع از کلاهبرداری مخابراتی که به آن تماس و قطع تماس (wangiri) گفته می‌شود کلاهبرداران یک تماس بی پاسخ یا یک لینک اینترنتی به گوشی تلفن مشترکین ارسال می‌کنند. کاربران پس از مشاهده تماس از دست رفته روی گوشی با شماره درج شده تماس می‌گیرند که این تماس‌ها عموماً به مقصد کشورهای خارجی هستند.

وی با اشاره به اینکه کلاهبرداری از طریق شماره‌های ویژه انجام می‌شود افزود: خط کاربران پس از تماس با این شماره‌ها به میزان زیادی از سوی اپراتور شارژ می‌شود و با توجه به اینکه شماره‌های ویژه بسیار پرهزینه (دقیقه‌ای حدود ۱۰ هزار تومان) هستند مشترکین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره‌های ناشناس و کلیک بر روی لینک‌های ناشناس باشند.

قره‌داغی برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری به مشترکان تلفن همراه توصیه کرد: درصورت مشاهده تماس از دست رفته به کدهای تماس در زمان تماس دقت کنند و در صورتیکه در زمان تماس بر روی صفحه گوشی به جز کدهای ۰۰۹۸ یا ۹۸+، کد دیگری شماره‌گیری شد بلافاصله تماس را قطع کرده و شماره را بررسی کنند.

وی افزود: کاربران پس از کلیک بر روی لینک ناشناس درصورت برقراری تماس خارجی، تماس را قطع کنند و درصورت نیاز به کسب اطلاعات و راهنمائی می‌توانند با مرکز تماس اپراتور خود تماس بگیرند.

لازم به ذکر است سال گذشته نیز دقیقا در اواخر مهرماه شاهد چنین کلاهبرداری بودیم.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم