دیجیاتو/ از تلفن های هوشمند گرفته تا لپ تاپ ها، کاربر هر دستگاه الکترونیکی که باشید، شما قطعا از اختراع کاربردی رابرت دینارد استفاده می کنید: چیپ تک سلولی DRAM یا حافظه تصادفی پویا.

در سال ۱۹۵۶ میلادی دینارد در حالی که در IBM مشغول به کار بود DRAM را اختراع کرد؛ نوعی حافظه نیمه هادی که همزمان با جریان یافتن الکتریسیته در آن دیتا را ذخیره سازی می کند. زمانی که پی سی خود را روشن می کنید سیستم عامل آن روی DRAM بارگذاری می شود.

به پاس همین نوآوری کاربردی نیز صنعت چیپ بالاترین مقام افتخاری خود یعنی جایزه Robert N. Noyce را به دینارد اهدا کرده است؛ جایزه ای که به افتخار نخستین مدیرعامل اینتل نامگذاری شده. این جایزه در مراسم شام پایان سال انجمن صنعت نیمه هادی آمریکا در کالیفرنیا به [نماینده ی] آقای دینارد اهدا شد.

دینارد همچنین به خاطر مشارکت در تدوین «نظریه مقیاس پذیری» که آن نیز یکی از اساسی ترین مفاهیم مورد استفاده در صنعت چیپ دنیاست مورد تقدیر قرار گرفت. در سال ۱۹۷۲ میلادی دینارد چارچوب کلی این نظریه را تدوین کرد. براساس این نظریه برای کوچک کردن مدارها باید سطح ولتاژ را پایین نگه داشت.

جالب است بدانید که طبق برآوردهای سال ۲۰۱۸ صنعت DRAM به تنهایی ۷۶.۵۲ میلیارد دلار ارزش دارد و اگر دینارد چنین اختراعی را انجام نمی داد چه بسا از این صنعت پولساز نیز خبری نبود.

جان کلی نایب رئیس IBM و مدیر واحد تحقیقات این شرکت در مراسم شام شب گذشته از دستاوردهای دینارد سخن گفت. این مخترع که حالا دهه ۸۰ زندگی خود را پشت سر می گذارد بخش اعظمی از دوران کاری خود را در واحد تحقیقات IBM در نیویورک سپری کرد و متاسفانه امکان حضور در این مراسم و دریافت جایزه اش را پیدا نکرد.

کلی در سخنانش چنین گفت:
ما هم بر شانه بزرگان ایستاده ایم. باب دینارد دو دستاورد بزرگ و قابل توجه دارد که صنعت ما را دگرگون کرد.

بیژن داوری نایب رئیس واحد تحقیقات IBM هم در مصاحبه ای با ونچربیت گفته است من خوش شانس بودم که توانستم برای چندین سال تحت نظر دینارد کار کنم و ایشان به خوبی از ایده های تازه برای پیشرفت تکنولوژی استقبال می کرد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم