سخت افزار/ با توجه کمبود پردازنده‌های 14 نانومتری اینتل به تازگی پردازنده Haswell Pentium G3420 را احیا کرده. این محصول در سال 2015 توقف تولید شده بود ولی می‌تواند بین تولید کنندگان برای سیستم‌های ضعیف محبوب شود. با این حال آیا می‌تواند بحران کمبود پردازنده اینتل را کاهش دهد؟

Haswell Pentium G3420 چهار سال پیش توسط اینتل توقف تولید شد. در میان کمبود موجودی شدید اما اینتل پردازنده قدیمی Pentium را به بازار بر می‌گرداند. طبق اطلاعیه جدید اینتل "توقف تولید این محصول کاملا لغو شده و طبق تصمیمات جدید یک بار دیگر برای این محصول برای مدتی منتشر خواهد شد.

بر طبق اعلامیه این پردازنده تا پایان ماه مِی سال 2020 برای مشتریان عرضه می‌شود و آخرین سفارشات در ماه دسامبر تحویل داده خواهند شد. G3420 از دو هسته Haswelll با فرکانس 3.2 گیگاهرتز و ضریب بسته بهره می‌برد. فناوری ساخت آن نیز از نوع بسیار قدیمی 22 نانومتر است. با خانواده AMD Ryzen که از لیتوگرافی 7 نانومتر بهره می‌برند، محصول اینتل بسیار، بسیار عقب‌تر از روند فعلی بازار است.

با در نظر گرفتن این امر که پردازنده مذکور یک مدل 2 هسته‌ای Haswell است و در بُردهای منسوخ شده LGA 1150 نصب می‌شود، مشتریان کمی تمایل به خرید آن خواهند داشت. Athlon 3000G دستورالعمل بر کلاک بالاتر، سرعت کلاک بالاتر، گرافیک داخلی بهتر و ضریب باز را در تنها 49 دلار ارائه می‌دهد. G3420 به سادگی آن چنان جذاب نیست تا کاربران را به انتخاب خود وا دارد.

این پردازنده اما ممکن است برای تولید کنندگان OEM محبوب‌تر باشد. یک مدل ارزان‌ قیمت دو هسته‌ای پنتیوم از نسل هسول کارایی کافی را برای امور معمول دفاتر و مدارس فراهم می‌کند. و مهم‌تر از آن شاید بتواند اینتل را در مشکلات تامین پردازنده یاری دهد.

عرضه مجدد مدل Pentium اما یک سوال بزرگ در ذهن ایجاد می‌کند، آیا این آخرین چیپی خواهد بود که از اینتل مشاهده می‌کنیم؟ یا احتمال دارد اینتل به سراغ مدل‌های با کارایی بالاتر مانند 4770K نیز برود؟

نظر شما چیست؟ آیا چنین تصمیماتی از سوی اینتل به تیم آبی کمک خواهد کرد؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم