انتخاب/ گوشی آیفون در هر ماه بی مصرف یا وارد بخش زباله های الکترونیک می شوند. شاید از خواندن این خبر متعجب شده باشید، اما حقیقت این است که ویژگی های امنیتی اپل که آیفون ها و مک ها را برای سارقان بی ارزش می کند ، مانع تلاش های رایج برای بازیافت سخت افزارهای قدیمی می شود.
در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم
اپل تدابیر امنیتی متعددی را در دستور کار قرار داده است تا آیفون ، آیپد و مکینتاش گمشده یا دزدیده شده را با موفقیت مسدود کند. اگرچه این برای مالکان خوب است و برای سارقان بد است اما برای محیط زیست بسیار بد است.

این ویژگی با نام فعال سازی قفل ، یک آیفون ، آی پد یا مک های جدیدتر مجهز به تراشه امنیتی T2 را به یک اپل آی دی وصل می کند. اگر دستگاه به طور صحیح توسط صاحب آن به روشی که اپل مشخص کرده رمز گشایی شود اطلاعات محفوظ می مانند، در غیر این صورت آیفون مذکور کاملا قفل شده و عملا مصل یک اسباب بازی به درد نخور خواهد بود.

مشکلی که وجود دارد این است که بسیاری از دارندگان آیفون از این مسئله آگاهی ندارند و در حال حذف سخت افزار برای بازیافت با فعال سازی قفل هستند. این مشکل باعث می شود که صاحب آیفون نه تنها نمی تواند دستگاه خود را بفروشد، بلکه مجبور است آن را وارد چرخه بازیافت کامل کند، یعنی امکان استفاده از قطعات الکترونیک آن وجود ندارد و این یعنی افزایش زباله های الکترونیک.

گزارشی که توسط متخصصان تعمیر سخت افزار iFixit انجام شده نشان می دهد که این مشکلی کاملاً گسترده است. پیتر شیندلر ، بنیانگذار و مالک یک دستگاه بازیافت و نوسازی کننده لوازم الکترونیکی مستقر در کلرادو اعلام کرد که "بین چهار تا شش هزار آیفون قفل شده در ماه" دریافت می کند که به دلیل فعال سازی قفل باید به طور کامل نابود شوند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

منبع : انتخاب