سخت افزار/ با بزرگترشدن اندازه باتری‌ها در گوشی‌های هوشمند، این دستگاه‌ها انرژی بیشتری دارند، اما همچنان باتری برای کاربران یک نگرانی بزرگ به حساب می‌آید، اما این بدان معنا نیست که روزانه باید چند بار گوشی خود را به شارژ بزنیم. اگر باتری گوشی شما سریع‌تر از حد عادی تخلیه می‌شود یا خیلی زود به 0 درصد می‌رسد، شاید وقت آن رسیده که به‌دنبال دلیل این موضوع باشید.

ما در این مطلب تصمیم داریم، اصلی‌ترین دلایل تمام شدن غیرعادی شارژ گوشی را با شما در میان بگذاریم. راه‌حل‌هایی هم برای این موضوعات ارائه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

1. نمایشگر

از اولین روزهای به‌وجود آمدن گوشی‌های هوشمند مدرن، صفحه‌نمایش یکی از بزرگترین عامل تخلیه باتری گوشی بوده است. صفحه‌نمایش‌های روشن‌تر و رنگارنگ‌تر اگرچه تجربه بهتری برای کاربر به ارمغان می‌آورند، اما باعث تخلیه سریع‌تر باتری گوشی نیز می‌شوند. نمایشگر می‌تواند اصلی‌ترین دلیل خالی شدن شارژ گوشی باشد.
چگونه مصرف باتری را چک کنیم؟

به قسمت Settings گوشی رفته
گزینه Battery را انتخاب کرده
گزینه Battery usage را انتخاب کنید

در این قسمت می‌توانید مشاهده کنید که کدام بخش از گوشی بیشترین میزان از باتری را مصرف کرده است. همانطور که می‌بینید برای گوشی من، نمایشگر بیشترین میزان مصرف شارژ را داشته است.

تکنولوژی نمایشگر گوشی‌های هوشمند بسیار سریع‌تر از باتری پیشرفت می‌کند. این موضوع باعث شده تا شارژ باتری مشکلی بزرگتر در سال‌های اخیر باشد. تا زمان پیشرفت علم در این زمینه، ما خودمان باید دست به‌کار شویم.
راه‎حل:

نمایشگر بزرگترین قاتل باتری شما است. چند راه‌حل برای کاهش سرعت تخلیه باتری به شما ارائه می‌کنیم:

روشنایی پایین نمایشگر: پایین آوردن میزان روشنایی نمایشگر تأثیر چشمگیری در کاهش مصرف باتری دارد.
از روشنایی تطبیقی استفاده کنید: Adaptive Brightness کمک می‌کند تا در صورت نیاز روشنایی بالاتر رود و در زمانیکه به روشنایی بالاتر نیاز ندارد، در مصرف باتری صرفه‌جویی کند.
پایین آوردن ریفرش ریت نمایشگر: نمایشگرهای جدید با نرخ به‌روزرسانی بالاتر، شارژ بیشتری نیز مصرف می‌کنند. با تنظیم دستی این گزینه، شارژ گوشی را مدیریت کنید.
پایین آوردن زمان قفل گوشی: با کم‌کردن زمان خاموش شدن نمایشگر، می‌توانید مطمئن شوید که نمایشگر مدت زیادی بلااستفاده روشن رها نمی‌شود.
رها کردن تصاویر پس‌زمینه متحرک: ظاهر گوشی قشنگ‌تر می‌شود، بله، اما به چه قیمت؟ گوشی شما در این صورت تمام مدت در حال پخش ویدئو است و این شارژ گوشی را تخلیه می‌کند.
استفاده از تصاویر پس‌زمینه سیاه: اگر نمایشگر گوشی شما AMOLED، استفاده از تصاویر پس‌زمینه مشکی، بهترین راه برای صرفه‌جویی در مصرف باتری است.

2. سرویس‌های بی‌کیفیت

مناطقی که دارای آنتن‌دهی مناسبی نیستند، قاتلاس بی‌صدای باتری گوشی شما به حساب می‌آیند. زمانیکه در منطقه‌ای آنتن‌دهی ضعیف است، گوشی شما دائماً تلاش می‌کند تا ارتباط شما را برقرار نگه دارد و شما را به شبکه بازگرداند. درصورتیکه با مشکل آنتن‌دهی یا اتصال اینترنت موبایل در گوشی خود روبه‌رو هستید، احتمالاً شارژ گوشی شما بیشتر از حالت عادی خالی می‌شود.
راه‌حل:

تغییر اپراتور: اگر تنها آنتن‌دهی یک اپراتور خاص در شهر یا محله شما مشکل دارد، بهترین راهکار تغییر اپراتور است.
حالت پرواز: Airplane Mode آنتن‌های گوشی شما را به استراحت اجباری وادار می‌کند. حالت پرواز تمامی اتصالات شما را خاموش کرده و این یک راهکار هوشمندانه برای جلوگیری از مصرف بیش از حد باتری در مواقعی است که آنتن‌دهی شبکه‌ها مناسب نیست.

3. برنامه‌های پس‌زمینه

اگر باتری گوشی به سرعت خالی می‌شود، برنامه‌های خود را چک کنید. برخی از برنامه‌های خاص بیش از بقیه باتری مصرف می‌کنند. سرویس استریم و پخش محتوا مانند یوتیوب و نتفلیکس نمونه‌هایی از آنها هستند. بازی‌ها هم که طبیعتاً نقش به‌سزایی در تخلیه باتری دارند، به‌خصوص اگر به بازی‌های گرافیک بالا علاقمند باشید.

تعداد دیگری از برنامه‌ها هم بدون استفاده، از شارژ گوشی را تخلیه می‌کنند. برنامه‌هایی مانند فیسبوک، مسنجر، اینستاگرام و واتساپ رایج‌ترین آنها هستند. برنامه‌های ارتباطی تلاش می‌کنند تا تمام مدت شما را روی خط نگه دارند و این یعنی در پس‎زمینه اجرا شده و نوتفیکیشن‌ها را در لحظه بدست شما می‌رسانند.

راه‌حل:

دستچین کردن برنامه‌ها: تنها برنامه‌هایی که واقعا از آنها استفاده می‌کنید را نصب کنید و برنامه‌هایی که همواره در پس‌زمینه اجرا شده‌اند را حذف کنید.
اجازه بازشدن برنامه در پس‌زمینه را ندهید: اگر حس می‌کنید برنامه‌ای بیش از اندازه از گوشی انرژی می‌گیرد از طریق Settings > Apps & notifications > Select the app > Advanced > Battery > Background restriction > Restrict دسترسی آن را در پس‌زمینه محدود کنید.
بستن برنامه‌ها: مالتی تسکینگ یک قابلیت کاربردی در اندروید است، اما برنامه‌ها در زمان باز بودن می‌توانند شرایط بدی برای شما رقم بزنند و باتری دستگاه‌تان را تخلیه کنند. بستن برنامه‌ها و حتی فورس استاپ از منوی Settings > Apps & notifications > Select the app > Force stop می‌تواند شما را از عدم اجرای برنامه به‌صورت ناخواسته مطمئن کند.
منصف باشید: بعضی اوقات از خالی شدن شارژ گوشی شکایت داریم، آن هم زمانیکه تمام مدت بازی می‌کنیم، یوتیوب گردی می‌کنیم و در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانیم. به اینکه از چه برنامه‌هایی چه مدت استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید.

4. قاتلان دیگر باتری

GPS، بلوتوث و Wi-Fi: وقتی به آنها نیازی ندارید خاموششان کنید تا تأثیر آن در مصرف باتری را شاهد باشید.
دوربین: عکاسی و فیلمبرداری بیشتر از آنچه در تصورتان می‌گنجد باتری گوشی را مصرف می‌کنند.
سرما و گرمای شدید: سرمای شدید می‌تواند باعث آسیب دائمی به باتری شود و گرما و داغ بود دستگاه هم تجربه خوبی برای باتری نخواهد بود.
به‌روز بودن: آپدیت‌های جدید معمولاً با بهبود برای باتری عرضه می‌شوند. بنابراین همیشه گوشی خود را به جدیدترین نسخه نرم‌افزار آپدیت کنید.

در این مطلب سعی کردیم شما را با اصلی‌ترین دلایل تخلیه شارژ گوشی آشنا کنیم. پیش از این نیز به شما راهکارهایی برای افزایش عمر باتری گوشی اندرویدی ارائه کردیم. شما برای صرفه‌جویی در مصرف باتری چه پیشنهادی دارید؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم