دیجی رو/ طبق اعلام دولت، درآمد حاصل از مالیات بر واردات در لایحه بودجه سال 1399 تقدیمی به مجلس، 20 هزار و 870 میلیارد تومان پیش بینی شده است. این در حالی است که بخشی از این درآمد پیش بینی شده را واردکنندگان تلفن همراه در شرایطی قرار است تامین ‌کنند که با مشکلات عدیده‌ای برای تامین بازار روبرو هستند.

مجموع تعرفه‌های مالیات بر واردات تلفن همراه طبق قانون 16 درصد است که واردکنندگان این کالای مصرفی برای ترخیص کالاهایشان ملزم به پرداخت آن هستند. رضا دیهیمی نایب رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در اینباره می‌گوید: همانطور که پیش تر اعلام کرده بودیم، واردکنندگان موبایل برای تامین نیاز بازار و ایجاد ثبات در بازار ماهانه چیزی حدود150 تا 170 میلیون دلار تخصیص ارز نیاز دارند که این مبلغ با در نظر گرفتن میزان مصرف موبایل، سالیانه به 2 میلیارد دلار می‌رسد.

دیهیمی افزود: با توجه به میزان واردات تلفن همراه و عوارض و مالیات بر واردات پرداختی بابت آن، واردکنندگان موبایل سالانه مبلغی حدود یک هزار و 400 میلیارد تومان باید به دولت بپردازند.

وی یادآور شد: رسیدن دولت به این میزان درآمد از سمت واردکنندگان موبایل تا پیش از اجرای طرح رجیستری میسر نبود. اما حالا با اجرای این طرح و شفافیت در میزان واردات، دولت می‌‌تواند این درآمد را در بودجه سالیانه خود ببینید.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم