باشگاه خبرنگاران/ در این گزارش می‌توانید اینفوگرافیکی از فناوری‌هایی که دنیای ورزش را دگرگون کردند را مشاهده کنید.

همزمان با پیشرفت تکنولوژی و فناوری در عرصه‌های مختلف زندگی مردم، عرصه ورزش نیز از این فناوری‌های مفید بی بهره نمانده است و باعث پیشرفت‌های فراوانی در این عرصه شده است.

از جمله این فناوری‌ها می‌توان به دستگاه ایمنی HANS، تراشه‌های REFID و جی پی اس، گجت‌های پوشیدنی، فناوری چشم عقاب، و سنسور ثبت امتیاز بی‌سیم است.

این فناوری‌ها در زمینه‌های داوری، سلامت، ردیابی و ایمنی دگرگونی‌هایی را ایجاد کرده که در ادامه مشاهده می‌کنید:

دستگاه ایمنی HANS

طراحی بر اساس آناتومی بدن، محافظت از ستون فقرات و گردن و مزاحمت ایجاد نکردن برای رانندگان مسابقات رالی در هنگام مسابقه از مهم‌ترین مزایای این دستگاه بوده و در ساختار ایمنی مسابقات تاثیر چشم‌گیری داشته است.

تراشه‌های REFID و جی پی اس

این دستگاه در زمینه ردیابی موثر بوده و شناسایی مکان دقیق ورزشکار، کم شدن امکان تقلب، بررسی وضعیت ورزشکار، اعلان زنده نتایج و گزارش، ارزیابی میزان دوندگی و مسیر طی شده توسط ورزشکار از مزایای این فناوری به حساب می‌آید.

گجت‌های پوشیدنی

این فناوری باعث کاهش آمار مصدومیت هاو مرگ و میر در ورزش، شناخت دقیق از قدرت فیزیکی نقاط قوت و صعف ورزسکار، کمک به ارتقاء مهارت‌ها و قدرت بدنی ورزشکاران شده و در زمینه سلامت آن‌ها موثر است.

فناوری چشم عقاب

از مزایای این فناوری می‌توان به تشخیص دقیق امتیاز یا خطا در صحنه‌های مشکوک، عدم احتمال خطا، تاثرگذاری مثبت در داوری مسابقات والیبال، کریک راگبی، تنیس و فوتبال، کاهش اعتراضات به نحوه داوری، کاهش تنش بین بازیکنان و افزایش تمرکز داور بر روی قضاوت امکان برگرداندن تصمیم اشتباهاز سوی داور و اجرای مسابقه همراه با عدالت، اشاره کرد.

سنسور ثبت امتیاز بی‌سیم

این فناوری نیز باعث کاهش چشم‌گیر اشتباهات داوری، برقراری عدالت در بازی و کاهش وقفه‌های حین بازی برای بازبینی صحنه‌ها شده و در زمینه داوری تاثیر به سزایی داشته است.

در ادامه و بخش تصاویر اینفوگرافیک این فناوری‌ها را مشاهده می‌کنید.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم