شهر سخت افزار/ چندی قبل بنیاد نرم افزار رایگان (به اختصار: FSF) به طور علنی از مایکروسافت خواست تا ویندوز 7 را منبع باز کند و حتی امضا جمع کرد. حالا این گروه برای گام بعدی و منبع باز شدن ویندوز 7 اعلام آمادگی است.

اخیراً گروه FSF یک هارد دیسک خالی برای مایکروسافت فرستاده تا کُد منبع ویندوز 7 را بر روی آن کپی کند و برای آنها بفرستد. به گفته این گروه، مایکروسافت تمامی ابزارهای قانونی برای منبع باز کردن ویندوز 7 را در اختیار دارد و تنها مسئله موجود، تصمیم آنها است.

هرچند بسیار بعید به نظر می‌رسد مایکروسافت کُد منبع ویندوز 7 را منتشر کند، بنیاد FSF می‌گوید این تقاضای آنها با حمایت گسترده کاربران و جامعه منبع باز روبرو شده است. البته از آنجایی که تقریباً این امر محال است، تقاضای FSF مورد تمسخر برخی نیز قرار گرفته است.

FSF از مایکروسافت خواسته ویندوز 7 را به طور مجانی عرضه کند تا جامعه کاربران و توسعه دهندگان بتوانند آن را بهبود بدهند. FSF ادعا کرده مایکروسافت با مجانی کردن سیستم عاملی که به پایان عمر خود رسیده، متضرر نمی‌شود.

FSF می‌گوید حالا توپ در زمین مایکروسافت و ما با فرستادن یک هارد دیسک خالی برای این کمپانی، می‌خواهیم به علاقه قلبی این غول سخت افزاری به منبع باز پی ببریم.

تاکنون مایکروسافت تمامی درخواست های FSF را بی پاسخ باقی گذاشته است.

هم اکنون صدها میلیون کامپیوتر مجهز به ویندوز 7 در دنیا وجود دارد که جزء کاربران سازمانی نیستند و قرار نیست آپدیت‌های بیشتری دریافت کنند. این در حالی است که کاربران سازمانی می‌توانند با پرداخت پول به مایکروسافت، تا 10 ژانویه 2023 آپدیت دریافت کنند. با این حال در نهایت پشتیبانی در این سطح نیز بالاخره به پایان می‌رسد و کاربران ویندوز 7 هیچ گونه آپدیتی دریافت نخواهند کرد.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم