آخرین خبر/ اگر چه هواوی پی ۴۰ پرو با امتیاز 128 در DxOMark بر تخت سلطنت نشسته است اما سامسونگ گلکسی اس ۲۰ اولترا و اپل آیفون ۱۱ پرو مکس را می‌توان از رقبای قدرتمند این گوشی دانست.

در ادامه به مقایسه تصاویر ثبت شده با دوربین این سه پرچمدار در شرایط یکسان می پردازیم. لازم به ذکر است برای مشاهده تصاویر در کیفیت و اندازه واقعی روی آن ها کلیک کنید.
هنگام غروب
این تصاویر در هنگام غروب ثبت شده اند و به نظر می‌رسد هر سه گوشی عملکرد قابل قبولی دارند.

هواوی P40 پرو

گلکسی S20 اولترا

آیفون 11 پرو مکس

مقایسه تصاویر در شب
فرا رسیدن شب و کم شدن نور محیط بهترین زمان برای مقایسه بهتر عملکرد این سه پرچمدار است.. هواوی P40 پرو مجهز به حالت شب است و هوش مصنوعی آن به کمک دوربین آمده تا تصویر بهتر و واضح تری را ثبت کند. گلکسی S20 اولترا همچنین دارای یک حالت شب اختصاصی است، اما پردازش آن اغلب اوقات 7 ثانیه یا بیشتر طول می کشد و باید منتظر بمانید تا عکس بعدی را ثبت کنید! خبر خوب این است که Scene Optimizer در برنامه دوربین نیز وقتی نور بسیار کم است به طور خودکار تشخیص می دهد و شما یک نسخه سبک از حالت شب دریافت می کنید. سرانجام ، آیفون از حالت شب اتوماتیک برخوردار است که بین 1 ثانیه تا 3 ثانیه برای گرفتن عکس طول می کشد.

آن چه از تصاویر به نظر می رسد، هواوی عکسی با وضوح بیشتر و درخشان تری را ثبت کرده است. ممکن است کسی استدلال کند که وقتی پردازش تصویر باعث می شود عکس بسیار روشن شود، حس شب را از دست می دهید، اما یک نظر و سلیقه شخصی است.


هواوی P40 پرو

گلکسی S20 اولترا

آیفون 11 پرو مکس

تصویر آشپزخانه با روشن بودن حالت شب
برای ثبت این تصاویر، قابلیت Night Mode را به صورت دستی فعال کرده ایم تا ببینیم آیا این امر می‌تواند تغییری در کیفیت تصاویر گرفته شده ایجاد کند یا خیر. با فعال کردن این قابلیت شاهد زمان بر بودن ثبت عکس با دو گوشی سامسونگ و هواوی هستیم اما آیفون سرعت بالاتری دارد.

اگر به تصاویر گرفته شده دقت کنید باز هم شاهد عملکرد بهتر هواویP40 پرو در جمع آوری نور محیط و ثبت دقیق جزئیات هستیم، اما رنگ محیط کمی سبزرنگ شده است! به نظر می رسد در این مقایسه گلکسی S20 اولترا برنده است که تعادل خوبی بین جزئیات و رنگ برقرار کرده است. آیفون نیز نتوانسته درست فوکوس کند و شاهد ثبت تصویری تار هستیم.


هواوی P40 پرو

گلکسی S20 اولترا

آیفون 11 پرو مکس

زوم 5 برابری
یکی دیگر از برتری‌های دوربین هواوی پی ۴۰ پرو کیفیت بالای عکس‌های آن در حالت زوم ۵ برابری است. حداکثر زوم اپتیکال گلکسی اس ۲۰ اولترا ۴x بوده و در مرحله ۵x مجبور به کراپ و زوم دیجیتالی است.
با توجه به این که دوربین آیفون 11 پرو مکس فاقد لنز پریسکوپی بوده و از یک لنز تله فوتو با توانایی زوم اپتیکال حداکثر ۲x استفاده می‌کند در این مقایسه حذف شده است.

هواوی P40 پرو


گلکسی S20 اولترا


سلفی در نور کم
قسمت آخر مقایسه ما گرفتن یک عکس سلفی در محیطی با نور کم (هنگام غروب) انجام می شود تا نیم نگاهی به عملکرد دوربین های جلویی این سه پرچمدار بیندازیم. به نظر می رسد سلفی گرفته شده با دوربین هواوی عملکرد بهتری به نسبت دو گوشی دیگه داشته و جزئیات بیشتری را ثبت کرده است. اما پرچمداران سامسونگ و آیفون تا حدودی عکسی غیر واضح ثبت کرده اند و رنگ های موجود در عکس گلکسی S20 اولترا جالب نیست اما آیفون رنگ‌های گرمتری را به نمایش می گذارد اما هنوز هم کفه ترازو به سمت هواوی است.


هواوی P40 پرو

گلکسی S20 اولترا

آیفون 11 پرو مکس

نتیجه گیری
با توجه به عملکرد قابل قبول هر سه گوشی در روز، به نظر می رسد رقابت اصلی در نور کم است. از بسیاری جهات هواوی p40 پرو عملکرد نسبتا بهتری در مقایسه با گلکسی S20 اولترا و خصوصا آیفون 11 پرو مکس داشته است. تصاویر گرفته شده با پرچمدار هواوی بیشترین میزان نور را جذب کرده و عکس های واضحی را ثبت کرده است.

اما در کل نتیجه گیری را به شما می سپاریم. به نظر شما کدام گوشی عملکرد بهتری داشت؟ با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم