شهر سخت افزار/ از سال گذشته میلادی پروژه ساخت گوشی‌های هوشمند با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش آغاز شده است. شیائومی اولین شرکتی بود که نمونه اولیه گوشی هوشمند با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش را تولید کرد، اما این فناوری با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کند که هنوز برطرف نشده است. حال شاهد پتنت جدید هواوی برای گوشی‌های هوشمند با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش هستیم.

در سال‌های اخیر شاهد انتشار نمونه اولیه چند گوشی هوشمند چینی با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش بودیم، اما این فناوری با مشکل جدی مواجه است که موجب کاهش کیفیت تصاویر ثبت شده می‌شود. سنسور دوربین به دلیل قرار گرفتن در زیر صفحه نمایش نمی‌تواند به خوبی نور محیطی را جذب کند و به همین دلیل کیفیت تصاویر ثبت شده به خصوص در محیط‌های کم نور کاهش پیدا می‌کند.

در این بین شرکت هواوی چند پتنت جدید را برای گوشی‌های هوشمند با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش به ثبت رسانده و به طور رسمی وارد دور جدیدی از رقابت‌ها در دنیای فناوری شده است. شرکت هواوی در اواخر سال 2019 میلادی پتنت‌هایی را برای گوشی هوشمند با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش در دفتر ملی مالکیت معنوی چین به ثبت رسانده بود که به تازگی این پتنت‌ها در دسترس عموم قرار گرفته است.

در این پتنت شاهد دو گوشی هوشمند کاملاً جدید با دوربین سلفی زیر صفحه نمایش هستیم که به احتمال بسیار زیاد این طراحی‌ها مربوط به پرچمداران آینده شرکت هواوی می‌شود. طراحی قسمت جلویی این دو گوشی کاملا یکسان است، اما در قسمت پشتی آن‌ها شاهد استفاده از ماژول دوربین کاملاً متفاوت هستیم.

در پتنت اول شاهد استفاده از ماژول دوربین عمودی با سنسور مستطیلی پریسکوپی هستیم که شباهت بسیار زیادی به طراحی پرچمداران سری P هواوی دارد؛ اما در پتنت دوم شاهد استفاده از ماژول دوربین دایره‌ای هستیم که معمولاً در پرچمداران سری Mate هواوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هر دو گوشی به صفحه نمایش خمیده مجهز شده‌اند و مانند پرچمدار Mate 30 Pro دکمه‌های فیزیکی تنظیم صدا جای خود را به دکمه‌های مجازی داده‌اند. در قسمت جلویی و بر روی صفحه نمایش دستگاه هیچ اثری از دوبین سلفی دیده نمی‌شود و بر اساس اطلاعات ثبت شده در پتنت، سنسور دوربین در زیر صفحه نمایش قرار گرفته است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم