شهر سخت افزار/ فناوری AMD SmartShift یکی از محبوب‌ترین تکنولوژی‌هایی است که می‌تواند عملکرد سخت افزارها را برای گیمرها تغییر داده و نهایت قدرت را در بازی‌ها ارائه دهد. اما متأسفانه AMD به تازگی اعلام کرده است که SmartShift چندان مورد توجه سازندگان قرار نگرفته و حال این سؤال به وجود می‌آید که به جز کمپانی Dell چه برندهای دیگر از SmartShift برای افزایش قدرت در بازی و پردازش‌های سنگین استفاده می‌کنند؟ دلایلی بی محلی به این فناوری جذاب چیست؟

فناوری SmartShift چیست؟ در ابتدا بهتر است که با فناوری Smart Shift آشنا شویم؛ به گفته AMD، فناوری اسمارت شیفت یک خط ارتباطی را بین پردازنده (CPU) و کارت گرافیک مستقل (GPU) ایجاد می‌کند. سپس با توجه به نوع پردازش، Smart Shift قدرت پردازشی را بین پردازنده و کارت گرافیک تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، در یک بازی و یا نرم افزار، بار پردازش اصلی بر دوش GPU بوده و به این نوع پردازش، اصطلاحاً GPU Based نیز اطلاق می‌گردد. در این حالت Smart Shift توازن قدرت را به نفع کارت گرافیک افزایش می‌دهد.

شایان ذکر است که Smart Shift در این ارتباط از قابلیت Infinity Fabric بهره گرفته و تنها با لپ تاپ‌هایی که از کارت‌های گرافیک AMD Radeon و پردازنده‌های AMD Ryzen بهره می‌برند سازگار است. اول و به واقع تنها لپ تاپ گیمینگ جهان که از این فناوری پشتیبانی کرده و به صورت رسمی روانه بازارهای جهانی شده است، لپ تاپ‌های G5 15 SE از کمپانی «دل» هستند. اما متأسفانه پس از معرفی این خانواده، در حالی که در انتظار معرفی لپ تاپ‌های بیشتر با این ویژگی بودیم، دیگری خبری از Smart Shift نشده و به نظر می‌رسد که کمپانی‌های سازنده لپ تاپ تمایل چندانی برای استفاده از آن ندارند.

در همین راستا این سؤال به وجود می‌آید که دلایل عدم استفاده از Smart Shift در سطوح گسترده چیست؟ اینک یکی از مدیران AMD به این سؤال پاسخ داده است. به گفته Frank Azor، تا پایان سال 2020 هیچ لپ تاپی با فناوری اسمارت شیفت معرفی نخواهد شد. به گفته Frank Azor، این فناوری یک تکنولوژی نوظهور و جدید است؛ در حال حاضر تنها شرکت Dell بود که استفاده از آن را در لپ تاپ گیمینگ خود مد نظر قرار داده و آن هم تنها در یک مدل دیده می‌شود. با این وجود AMD در تلاش است تا در سال‌های آتی، محصولات بیشتری را با Smart Shift همراه سازد.

به گفته AMD، فناوری Smart Shift می‌تواند عملکرد سخت افزاری را تا 14 درصد در لپ تاپ‌های مخصوص بازی افزایش دهد. لپ تاپ‌های G5 15 SE را می‌توان در مدل‌های گیمینگ اقتصادی دسته بندی کرد. جالب است بدانید که SmartShift در کنسول‌های بازی نسل نهم، یعنی Xbox Series X و PlayStation 5 نیز مورد استفاده قرار گرفته است. با این وجود AMD به طور کلی به دلایل عدم استفاده از این فناوری توسط دیگر سازندگان لپ تاپ اشاره نکرده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم