مجله پلازا/ علیرغم رایگان بودن نسخه موبایل بازی PUBG، پابجی موبایل به لطف محبوبیت بسیار بالایش درآمد زیادی را از طریق پرداخت درون برنامه‌ای کسب می‌کند. از زمان عرضه درآمد این بازی چقدر بوده است؟

نسخه موبایل بازی رایگان بتل رویال PUBG به رکورد فروش جدیدی دست پیدا کرد. شرکت آماری و تحقیقاتی Sensor Tower طی گزارشی اعلام کرده است که بازی بتل رویال ساخته شده توسط استودیوی Tencent از زمان عرضه در نسخه موبایل تاکنون 3 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.

اینطور تخمین زده می‌شود که از ابتدای سال 2020 میلادی تاکنون بازی پابجی موبایل درآمدی 1.3 میلیارد دلاری کسب کرده باشد و بیشترین درآمد ماهیانه این بازی نیز با رسیدن به فروش 270 میلیون دلاری در ماه مارچ ثبت شده است. متخصصان بر این باورند که شیوع ویروس کرونا که باعث شد افراد خود را در خانه‌هایشان قرنطینه کنند، دلیل اصلی این افزایش درآمد بوده است.

نسخه Game For Peace پابجی بیشترین فروش را به نام خود ثبت کرده است و با ثبت رکورد فروش 1.6 میلیارد دلار، به تنهایی 52 درصد از درآمد 3 میلیارد دلاری بازی را به خود اختصاص داده است.

سهم کاربران iOS در درآمد پابجی موبایل از کاربران اندرویدی بیشتر بوده است. بر اساس آمارها، 79 درصد از درآمد کلی این بازی از طرف کاربران iOS پرداخت شده است و تنها 21 درصد آن به گوگل پلی مربوط می‌شود. این درحالی است که 65 درصد کل 734 میلیون بار دانلود بازی در سطح جهان توسط کاربران اندرویدی انجام شده است و دارندگان دستگاه‌های iOS تنها 35 درصد از مخاطبین پابچی موبایل را تشکیل می‌دهند.

از نظر کسب درآمد از راه پرداخت درون برنامه‌ای، پابجی موبایل به عنوان بزرگ‌ترین بازی موبایل جهان شناخته می‌شود. فروش 1.2 میلیارد دلاری این بازی در نیمه نخست سال جاری میلادی 4 برابر درآمد 300 میلیون دلاری است که بازی Garena Free Fire در سال جاری کسب کرده است. پابجی موبایل همچنین با اختلاف برتری خود را نسبت به بازی‌های Knives Out و Call of Duty: Mobile که به ترتیب در سال 2020 حدود 260 و 220 میلیون دلار درآمد کسب کرده‌اند نشان داده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم