شهر سخت افزار/ اگر با داشتن یک غول 64 هسته‌ای AMD با ریزمعماری نسل سومی Zen 2 احساس خوبی به شما دست می‌دهد، بهتر است بدانید سر و کله ریزمعماری نسل چهارمی Zen 3 با فناوری ساخت بهتر و جدیدتر پیدا شده است. شواهد خبر از وجود یک غول پردازشی جدید با کُد Milan می‌دهد که همین امسال روانه بازار می‌شود.

شواهد موجود حاکی از وجود یک قطعه سیلیکونی جدید با کُد Milan است که از ریزمعماری نسل چهارمی Zen 3 بهره می‌برد. وجود قطعه سیلیکونی Milan توسط لیست تغییرات لینوکس افشا شده و عرضه آن قطعی است.

جالب اینکه با رمزگشایی کُد محصول می‌توان به فرکانس پایه و بوست به ترتیب 1.5 و 2.2 گیگاهرتز رسید که مربوط به یک نمونه اولیه است. این فرکانس‌ها قدری بالاتر از پردازنده‌های نسل فعلی Rome هستند. البته تعداد هسته‌های پردازشی Milan مشخص نیست اما به توجه به اینکه به‌کارگیری ریزمعماری جدید Zen 3 ابتدا در پردازنده‌های مخصوص سرور EPYC اتفاق خواهد افتاد، دست کم 64 هسته پردازشی متصور است.

Milan می‌تواند اسم رمز انتخابی AMD برای پردازنده‌های جدید EPYC با ریزمعماری Zen 3 و فناوری ساخت بهبود یافته 7 نانومتری باشد. گفته می‌شود AMD در ریزمعماری Zen 3 طراحی واحدهای CCX و چیپلت ها را دگرگون کرده است.

ظاهراً با ریزمعماری Zen 3 طراحی واحدهای CCX بهتر می‌شود و برخلاف نسل پیشین که هر چیپلت از دو واحد CCX چهار هسته‌ای تشکیل شده بود، در این نسل هر چیپلت از یک واحد CCX هشت هسته‌ای ساخته شده است. چنین طراحی می‌تواند به بهبود استفاده از حافظه کش و کاهش تأخیر حافظه کمک شایانی کند.

انتظار می‌رود پردازنده‌های AMD Milan تحت سری EPYC جدید سال میلادی جاری روانه بازار شوند. AMD تأیید کرده این کمپانی با به‌کارگیری ریزمعماری جدید و تازه نفس Zen 3، پردازنده‌های سازمانی EPYC Milan، پردازنده‌های دسکتاپ Ryzen Vermeer و APU های مخصوص لپ تاپ Cezanne را عرضه می‌کند. البته هنوز زمان عرضه آنها مشخص نیست اما می دانیم در سال 2020 رونمایی خواهند شد.

انتظار می‌رود با ریزمعماری Zen 3، شاهد کنار گذاشته شدن واحدهای CCX چهار هسته‌ای باشیم و AMD به واحدهای هشت هسته‌ای روی بیاورد. همچنین تولید با استفاده از یک فناوری ساخت 7 نانومتری پیشرفته‌تر چون TSMC N7P یا N7 متصور است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم