شهر سخت افزار/ پس از کنار گذاشتن پردازنده‌های اینتل، اپل یک گام دیگر در زمینه خودکفایی کامل بر می دارد. این غول آمریکایی در نظر دارد در آینده نزدیک پردازنده‌های گرافیکی AMD را هم کنار بگذارد.

همان‌طور که می دانید اپل با توسعه چیپست های اختصاصی برپایه معماری ARM، تصمیم به توقف استفاده از پردازنده‌های x86 اینتل گرفته است. حالا می دانیم این کمپانی سرگرم توسعه پردازنده‌های گرافیکی مجزا خود تحت لوای Metal است. اسم Metal برگرفته از رابط برنامه نویسی گرافیکی خانگی Metal است.

بر پایه اطلاعات به دست آمده از اسلایدهای مربوط به رویداد WWDC 2020، اپل خود را برای کنار گذاشتن پردازنده‌های گرافیکی مجزا طراحی شده توسط کمپانی‌های ثالث آماده می‌کند.

بر اساس همین اسلاید، چیپست یا اگر دقیق‌تر بگوییم SoC های مورد استفاده در iMacs ها و MacBook های رده مصرف کننده اپل از پردازنده گرافیکی مجتمع خانگی بهره می‌برند. ظاهراً اپل در محصولات پرقدرت‌تر چون MacBook Pro ،MacBook Pro و iMac Pro از پردازنده‌های گرافیکی مجزا خانگی خود استفاده می‌کند قدرت بیشتری نسبت به نمونه‌های مجتمع دارند.

جالب تر اینکه گفته می شود اپل در MacOS Arm64 که نسخه مخصوص Arm سیستم عامل MacOS است، تنها از پردازنده های گرافیکی خانگی Metal پشتیبانی می کند.

هرچند بعید به نظر می رسد اپل کارت گرافیک روانه بازار کند، اما بالاخره می تواند کارت های گرافیک AMD Radeon را از کامپیوترهای سازمانی خود کنار بگذارد که یک دست آورد بزرگ برای این کمپانی خواهد بود.

به این ترتیب به نظر می‌رسد در آینده نزدیک اپل به طور کامل در زمینه پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی خودکفا شود. البته هنوز اپل از هسته‌های پردازشی ARM استفاده می‌کند، بنابراین نمی‌توان گفت پردازنده‌های اپل کاملاً خانگی هستند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم