شهر سخت افزار/ سال 2018 میلادی یک کمپانی به نام Nimbus Data از اولین SSD صد ترابایتی دنیا به نام ExaDrive DC100 پرده برداشت که در فرم فاکتور 3.5 اینچی ساخته شده و در دو نسخه SATA یا SAS قابل انتخاب است. این محصول نه تنها سه برابر پرظرفیت‌تر از نزدیک‌ترین رقبا خود است، بلکه بسیار جمع و جور و کم مصرف نیز هست. اما یک SSD پرظرفیت 100 ترابایتی با دوام نامحدود، چقدر قیمت دارد؟

بیشینه سرعت خواندن و نوشتن متوالی SSD صد ترابایتی Nimbus Data به ترتیب به 500 و 460 مگابایت در ثانیه و عملکرد خواندن و نوشتن تصادفی آن به 114,000 و 105,000 IOPS می‌رسد. جالب اینکه مصرف این SSD حداکثر به 16 وات می‌رسد.

Nimbus Data در ساخت SSD صد ترابایتی ExaDrive DC100 از تراشه‌های حافظه Enterprise MLC (eMLC) استفاده کرده که گران‌تر و بادوام‌تر از تراشه‌های MLC رده مصرف کننده هستند. همین ویژگی هزینه ساخت آن را به شدت بالا برده است. این SSD تحت وارانتی 5 ساله روانه بازار می‌شود. جالب اینکه حجم نوشتن (دوام) آن برای 5 سال استفاده نامحدود عنوان شده است.

در صورتی که به خرید SSD صد ترابایتی ExaDrive DC100 فکر می‌کنید، بهتر است بدانید به ازای هر یک ترابایت آن باید 400 دلار بپردازید. به این ترتیب این SSD صد ترابایتی 40,000 دلار قیمت دارد که با دلار 22 هزارتومانی امروز، در بهترین حالت 880 میلیون تومان برایتان آب می‌خورد. البته این سازنده مدل 50 ترابایتی نیز عرضه کرده که هر ترابایت آن 250 دلار تمام می‌شود و 12,500 دلار قیمت دارد.

بدون شک این یک دست آورد بزرگ و البته گران قیمت است. در طرف مقابل SSD های ساخته شده با استفاده از تراشه‌های حافظه نوع TLC و QLC به مراتب ارزان‌تر هستند، با این حال خبری از SSD صد ترابایتی ارزان نیست.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم