انتخاب/ آزمایشگاه علوم کامپیوتر MIT رباتی را طراحی کرده است که ذرات معلق کرونا در هوا را خنثی می‌کند و به زودی می‌تواند در اماکنی بسته مثل سوپرمارکت‌ها وارد شود.

تیم آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT با Ava Robotics همکاری کردند تا وسیله‌ای را تولید کنند که می‌تواند تقریباً ۹۰ ٪ ویروس کرونا را در سطحی در فضای ۴۰۰۰ فوت مربعی در ۳۰ دقیقه از بین ببرد.

دانیلا روس، مدیر آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی در MIT، در این خصوص گفت: «این یک ایده جالب برای استفاده از راه حل به عنوان یک روش ایمن و بدون دردسر برای ضدعفونی کردن خوابگاه ها، راهرو‌ها، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و حتی هواپیما‌ها است.»

نکته اصلی برای ضد عفونی کردن فضا‌های بزرگ در مدت زمان کم، استفاده از دستگاه نوری UV-C است که در MIT طراحی شده است. این ربات از نور ماوراء بنفش با طول موج کوتاه استفاده می‌کند که با تجزیه DNA آن‌ها میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد. پرتو نور UV-C به پایه موبایل Ava Robotic متصل شده است و می‌تواند مانند اتومبیل خودران حرکت کند.

در حال حاضر، این ربات در یک سرویس تحویل غذای بزرگ در بوستون مورد آزمایش قرار می‌گیرد و تمرکز خود را بر روی ضد عفونی کردن محصولاتی که از انبار خارج می‌شوند گذاشته است. قیمت این ربات هنوز مشخص نشده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم