فارس/ رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: وقتی با یک اینترنت خارجی در حال استفاده از دیتاسنتر خارجی هستیم به ازای تبادل داده به دلار هزینه می‌کنیم اما در استفاده داخلی هزینه آن به صورت ریالی برداشت می‌شود، این موضوع یعنی استفاده مردم از شبکه داخلی ارزان تر است.

امیر ناظمی با اشاره به اینکه هزینه استفاده از محتوای داخلی در قالب شبکه ملی اطلاعات در مقایسه با محتواهای خارجی بسیار کمتر است، گفت: در مرحله اول باید بگویم شبکه ملی اطلاعات امکان حکمرانی را افزایش می‌دهد یعنی اگر بخواهیم فیلمی را از فیلیمو‌، آپارات یا نماوا مشاهده کنید خواهید دید که کیفیت آن با عرضه‌کننده خارجی متفاوت است که این تفاوت بخاطر همان شبکه ملی اطلاعات است، در واقع این شبکه عملا درحال حاضر هم وجود دارد، یعنی کیفیت در دسترس را برای مردم بالاتر می‌برد و قیمت را افزایش می‌دهد.

کاهش تا ۵۰ درصدی قیمت ترافیک داخلی اینترنت
وی با تاکید بر اینکه هزینه استفاده از شبکه داخلی قابل مقایسه با شبکه های خارجی نیست، افزود: ما می‌گوئیم اگر ترافیک درون شبکه داخلی باشد ما می‌توانیم تا ۵۰ درصد کاهش هزینه داشته باشیم.

ناظمی با بیان اینکه ظرفیت ترافیکی شبکه داخلی‌ حدود ۴ برابر ظرفیت ترافیکی شبکه اینترنت ما است، تصریح کرد: به احتمال زیاد علت موضع گیری مردم نسبت به شبکه ملی به دلیل عدم آگاهی مردم درباره کارکرد آن است، چون در ذهن آنها متصور می‌شود که وقتی ما اینترنت داریم چه نیازی به شبکه ملی اطلاعات است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا باید شبکه ملی اطلاعات برای مردم اهمیت داشته باشد، ادامه داد: استفاده مردم از شبکه ملی اطلاعات یا محتوای داخلی به دلیل این است که کیفیت بهتری از سرویس دریافت می‌کنند، به طور مثال زمانی که در فیلیمو آپارات و نماوا به مشاهده فیلم می‌پردازیم کیفیتی که دریافت می‌شود به مراتب بهتر است، حتی خیلی از مردم که پس از دانلود به مشاهده فیلم می‌پرداختند اکنون به صورت آنلاین فیلم‌ها را نگاه می‌کنند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: ما می‌توانیم قیمت داخلی را برای سایت‌های داخلی کاهش دهیم به خاطر این است که ظرفیت ترافیکی شبکه داخلی‌مان حدوداً ۴ برابر ظرفیت ترافیکی شبکه اینترنت ما است و همه هزینه‌های آن برای ما پائین‌تر است. وقتی با یک اینترنت خارجی در حال استفاده از دیتاسنتر خارجی هستیم به ازای تبادل داده به دلار هزینه می‌کنیم اما در استفاده داخلی هزینه آن به صورت ریالی برداشت می‌شود، در واقع برای مردم کاهش هزینه و افزایش کیفیت معنای شبکه ملی اطلاعات است.


در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم