شهر سخت افزار/ در نهایت LG به وعده‌های خود برای گیمرها وفا کرده و حالا با OLEDهایی جدید روبرو هستیم که از فناوری AMD FreeSync Premium پشتیبانی می کنند.

با نزدیک شدن به زمان عرضه کنسول‌های نسل نهم، سازندگان تلویزیون نیز محصولات و فناوری‌های اختصاصی خود را برای اجرای هر چه بهتر بازی ها، ارائه می دهند. نوبتی هم که باشد، نوبت به تلویزیون های OLED شرکت LG می رسد.

زمان زیادی از معرفی فناوری FreeSync Premium از سوی AMD نمی گذرد. نسخه‌ای ویژه از FreeSync که دارای قابلیت‌های بیشتر، از جمله پشتیبانی از وضوح 4K در کنار تکنیک‌های بصری HDR است. شرکت کره‌ای LG نیز وعده داد بود که به زودی و با یک آپدیت نرم افزاری، پشتیبانی از FreeSync Premium را به OLEDهای 2020 خود در مدل های CX و GX خواهد آورد.

این آپدیت نرم افزاری (Firmware) به تازگی منتشر شده و LG نیز خبر از آزمایش‌های موفقیت آمیز FreeSync Premium در OLEDهای جدید را اعلام کرده است. تا پیش از این، تلویزیون‌های شرکت LG به پشتیبانی از فناوری NVIDIA G-Sync و HDMI VRR روی آورده بودند؛ این بار با اضافه شدن قابلیت FreeSync Premium، می توان گفت که این شرکت تمامی فناوری‌های VRR را در تلویزیون‌های خود جای داده است.بروزرسانی Firmware 03.10.20 به تازگی در اروپا و آمریکا منتشر شده و به زودی در دیگر نقاط جهان نیز در دسترس خواهد بود. در صورتی که تنظیمات بروزرسانی را در حالت خودکار قرار داده باشید، نیازی به آپدیت دستی نخواهید داشت. دامنه فرکانس پشتیبانی شده برای AMD FreeSync Premium در تلویزیون‌های LG برابر با 40~120 هرتز است. تلویزیون‌های OLED سری CX و GX از وضوح 4K پشتیبانی کرده و امکان نمایش تصاویر با نرخ حداکثر 120 فریم در ثانیه را دارا هستند.

به گفته ال جی، تلویزیون های CX و GX با تکیه بر درگاه HDMI 2.1 از نرخ فریم اعلامی در رزولوشن 4K پشتیبانی خواهند کرد. با این وجود هیچ یک از کنسول‌های بازی فعلی از درگاه HDMI 2.1 استفاده نکرده و در نتیجه این مسئله کنسول‌های بازی نسل نهم (PS5 و XBX) را هدف قرار می‌دهد. در همین راستا برخی منابع نیز از آزمایش‌های FreeSync Premium در تلویزیون های LG OLED می‌گویند؛ آنها اعلام کرده‌اند در برخی مدل‌ها، مادامی که قابلیت FreeSync Premium روشن باشد، درگاه HDMI فوق دیگر از تکنیک بصری Dolby Vision پشتیبانی نمی‌کند.

این موارد در آینده توسط LG بازنگری شده و احتمالا تا پیش از عرضه کنسول‌های بازی نسل نهم، شاهد بهبود این مشکلات خواهیم بود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم