شهر سخت افزار/ رواج ماینینگ ارزهای دیجیتال با کارت گرافیک یکی از بدترین اتفاق‌هایی است که گیمرهای PC طی چند سال اخیر تجربه کرده‌اند و موجب رشد سرسام آور قیمت‌ها و خالی شدن بازار از کارت گرافیک شد. در یک خبر بد شواهدی از احتمال تکرار کابوس ماینینگ گزارش شده است.

روز گذشته گزارش‌هایی از توقف تولید پردازنده‌های گرافیکی سری GeForce RTX 20 انویدیا منتشر شد. حالا هم نشانه‌هایی در این صنعت دیده می‌شود که حاکی از کمبود کارت گرافیک در پی رشد دوباره ماینینگ با کارت گرافیک است.

به این ترتیب ممکن است یکبار دیگر کابوس گیمرها تکرار شود و شاهد افزایش قیمت کارت‌های گرافیک و البته نایاب شدن آنها باشیم.

وب سایت Guru3D به نقل از وب سایت چینی زبان MyDrivers مدعی شده سازندگان کارت گرافیک به زودی قیمت کارت‌های گرافیک خود را بالا می‌برند. این احتمال در شرایطی مطرح می‌شود که انویدیا تولید برخی از کارت‌های گرافیک سری RTX 2000 را متوقف کرده است. بنابراین می‌تواند کمبود کارت گرافیک را در آینده نزدیک تشدید کند.

وب سایت MyDrivers مدعی شده ماینرها دوباره دست به کار شده‌اند و در حال خرید کارت‌های گرافیک گیمینگ برای استخراج ارزهای دیجیتال هستند. بدتر اینکه همین وب سایت پیش بینی کرده تقاضای ماینرها برای کارت گرافیک در آینده نزدیک بیشتر هم شود. در صورتی که این گزارش‌ها درست باشند، ممکن است مجدداً شاهد کمیاب شدن و افزایش قیمت کارت‌های گرافیک باشیم.

بر اساس همین گزارش، تقاضا برای کارت‌های گرافیک میان رده چون GeForce GTX 1660 Super و RTX 2060 بسیار بالا است. در عین حال ممکن است در فصل سوم سال میلادی جاری انویدیا به شدت تولید کارت‌های گرافیک بر پایه ریزمعماری Turing را کاهش دهد و شاهد کمبود پردازنده‌های گرافیکی سری RTX 20 و GTX 16 باشیم که می‌تواند به افزایش قیمت کارت گرافیک دامن بزند.

در این مقطع مشخص نیست چه چیزی باعث هجوم دوباره ماینرها به بازار کارت گرافیک شده است. دقت داشته باشید گزارش‌ها از نشانه‌های اولیه هجوم مجدد ماینرها به بازار کارت گرافیک گفته‌اند و هنوز با اطمینان نمی‌توان گفت در آینده نزدیک کارت گرافیک نایاب یا گران می‌شود، بنابراین فعلاً هیچ توصیه‌ای وجود ندارد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید: ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید