شهر سخت افزار/ اخیراً با معرفی گوشی تاشو‌ی گلکسی Z فولد 2 سامسونگ و شایعه‌های حول میت X2 جدید هواوی، بازار محصولات تاشو بسیار داغ شده است و همه منتظر رقابت این دو محصول هستند. مدت‌ها پیش نیز شایعه‌های بسیاری در مورد ورود اپل به این صنعت در فضای مجازی پخش شده بود، اما اکنون یکی از افشاگران نام‌آشنا حضور پرقدرت اپل تا سه سال آینده را به طرفداران وعده می‌دهد.

دیروز komiya_kj که یکی از افشاگران قابل اعتماد در حوزه‌ی محصولات اپل است، جزئیات جالبی از اولین محصول تاشوی اپل را در اکانت توییتر خود با علاقمندان به اشتراک گذاشت.

طبق گفته‌های وی کوپرتینویی‌ها تصمیم دارند در سال 2023 اولین محصول تاشوی خود را معرفی کنند. نمایشگر این محصول از فناوری microLED استفاده می‌کند، اما کومیا نام مشخصی برای این دستگاه معرفی نکرده و هنوز معلوم نیست که محصول تاشوی اپل در خانواده‌ی آیپدها قرار می‌گیرد یا آیفون‌ها.

کوپرتینویی‌ها مدت‌هاست در حال توسعه‌ی تکنولوژی microLED بوده و طبق ادعاهای یکی از شرکای اپل، این تکنولوژی در محصولات سه یا چهار سال آینده استفاده خواهد شد.

کومیا در ادامه عنوان کرد Apple یک طراحی بسیار جسورانه برای این محصول در نظر داشته و قصد دارد با حذف لولای موجود در این نوع گوشی‌ها، عقب‌ماندگی محصول خود نسبت به رقبا را جبران نماید. این دستگاه از دو پنل استفاده می‌کند که به‌صورت کاملاً ناملموسی به یکدیگر متصل می‌شوند.

کومیا مدعی شد دوربین سلفی این گوشی در زیر صفحه نمایش دستگاه قرار می‌گیرد و دیگر از ناچ آزاردهنده یا حفره‌ی کوچک دوربین سلفی خبری نیست. البته با اعمال چنین تغییری احتمالاً قابلیت امنیتی Face ID حذف شده و همان Touch ID قدیمی جایگزین آن می‌شود.

اما نکته‌ی بسیار مهمی که کومیا در خبر خود منتشر کرد، پردازنده‌ی این محصول است؛ کومیا مدعی شد چیپست اولین گوشی‌ تاشوی اپل با فناوری ساخت 3 نانومتری تولید شده و احتمالاً A16X یا A17 نام می‌گیرد. در نظر داشته باشید که تراشه‌های پرچمداران حال حاضر با فناوری ساخت 7 نانومتری ساخته می‌شوند و طبق آخرین شایعه‌ها آیفون 12 به یک چیپست 5 نانومتری مجهز می‌شود، پس هنوز با فناوری ساخت 3 نانومتری فاصله‌ی زیادی داریم.

کومیا در ادامه گفت، این دستگاه به‌همراه هدست‌های واقعیت مجازی (VR) یا Apple Glass یک تجربه‌ی شگفت‌انگیز را برای کاربر به ارمغان می‌آورد. البته طبق این خبر حداقل سه سال تا معرفی اولین محصول تاشوی اپل زمان باقیست و تا آن زمان اتفاقات زیادی در طراحی و مشخصات این دستگاه می‌تواند رخ دهد.

با توجه به مشخصات گفته شده شما قیمت اولین گوشی تاشوی اپل را چقدر پیش‌بینی می‌کنید؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم