شهر سخت افزار/ در شرایطی که کمتر از یک ماه دیگر تا معرفی کارت‌های گرافیک GeForce RTX 30 از سوی «انویدیا» باقی مانده است، منابع جدید از حافظه‌های گرافیکی جالب توجه سخن می گویند. چندی پیش، برخی منابع به استفاده از 20 و حتی 24 گیگابایت حافظه در خانواده آمپر صحبت کرده بودند که اینک یک منبع جدید ضمن اعلام داده‌های جدید در این زمینه، با یک نوع جدید تراشه‌های GDDR6 ما را سورپرایز کرده است. کارت‌های گرافیک Ampere دشمن Xbox Series X و PlayStation 5 خواهند بود؟

به گفته منابعی که به تازگی اقدام به انتشار اطلاعات جدید در زمینه کارت‌های گرافیک NVIDIA Ampere کرده‌اند، این شرکت در مراسم معرفی GeForceهای جدید، دست کم سه کارت گرافیک جدید را معرفی خواهد کرد. دیدار با پرچمداران آمپر یک تفاوت با سال‌های پیش خواهد داشت که آن هم میزان استفاده از حافظه‌های گرافیکی خواهد بود.

نکته جالب توجه، نوع تراشه‌های مورد استفاده در بخش VRAM کارت‌های گرافیک NVIDIA Ampere است. این منبع ادعا می‌کند که انویدیا به سراغ تراشه‌های حافظه GDDR6X رفته و دست کم 4 پرچمدار این خانواده به حافظه‌های GDDR6X مجهز شده‌اند. به گفته این منابع که گفت های توسط چند وب سایت از جمله VC منتشر شده است، کارت گرافیک RTX 3080 Ti/RTX 3090 دارای 20 گیگابایت حافظه GDDR6X است که توسط یک رابط 320 بیتی هدایت می‌شود.


کارت گرافیک RTX TITAN جدید که در بخش‌های رندرینگ و تولید محتوا کاربرد خواهد داشت، با 24 گیگابایت حافظه GDDR6X و رابط 384 بیتی همراه خواهد بود. RTX 3080 نیز 10 گیگابایت حافظه GDDR6X را با یک رابط 320 بیتی یدک می‌کشد. RTX 3070 نیز با 8 گیگابایت حافظه GDDR6X، دارای یک رابط 256 بیتی است. این منبع معتقد است که RTX 3060 که جایگزین RTX 2060 می‌شود، دارای 6 گیگابایت حافظه نوع GDDR6 است. این کارت گرافیک از رابط 192 بیتی بهره می‌برد.

در حال حاضر، اطلاعی از ویژگی‌های تراشه‌های GDDR6X در دست نبوده اما با توجه به بیشینه سرعت GDDR6های کنونی، می‌توان انتظار داشت که حافظه‌های GDDR6X با سرعت 16~18 گیگابیت در ثانیه همراه باشند که عملکردی بالاتر از حافظه‌های کنونی GDDR6 را به همراه دارند. پهنای باند کارت‌های گرافیک آمپر امکان رسیدن به 1 ترابایت را دارا خواهند بود. استفاده از حافظه‌های گرافیکی (VRAM) با این ظرفیت و پهنای باند، نوید بخش قدرت بالای گرافیکی در RTX 30های جذاب است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم