دیجیاتو/ کارمندان آمریکایی تیک‌تاک به دنبال فرمان اجرایی ترامپ و تحریم شرکت بایت‌دنس (مالک تیک‌تاک)، به دنبال شکایت از دولت ایالات متحده هستند. به گفته آنها این فرمان جلوی پرداخت حقوق به آنها را می‌گیرد.

رییس جمهور آمریکا حدوداً یک هفته قبل با امضای فرمان اجرایی جدید شرکت بایت دنس را تحریم کرد. به موجب این فرمان هرگونه مراوده مالی شرکت‌های آمریکایی با این کمپانی و شرکت‌های زیرمجموعه آن (از جمله تیک‌تاک) از ۳۰ شهریور ممنوع خواهد شد.

این فرمان گسترده است و مشخص نیست مانع از پرداخت حقوق به کارکنان تیک‌تاک می‌شود یا خیر، به همین دلیل کارمندان آمریکایی این شرکت در پی شکایت از دولت آمریکا هستند.

«مایک گادوین» (Mike Godwin)، وکیل آمریکایی روز پنج شنبه با انتشار توییتی اعلام کرد که او و چند وکیل دیگر از این پرونده در دادگاه دفاع خواهند کرد. وی افزود این تصمیم افراطی حقوق اساسی کارکنان تیک‌تاک از جمله حق دریافت دستمزد را به خطر انداخته است.

گادوین را «مایک رایان» یکی از کارکنان آمریکایی تیک‌تاک استخدام کرده است. رایان با راه اندازی کمپین در سایت GoFundMe هزاران دلار برای متقاعد کردن دادگاه به تغییر فرمان اجرایی ترامپ پول جمع است. رایان می‌گوید این فرمان دستمزد ۱۵۰۰ کارمند بایت دنس و تیک تاک را از تاریخ ۳۰ شهریور قطع می‌کند.

تیک‌تاک مدعی شده تحریم بایت دنس غیرقانونی است و در پرونده‌ای جداگانه قصد دارد از دولت آمریکا شایت کند. این شرکت اضافه کرد که نقشی در پرونده شکایت کارکنان این شرکت از دولت آمریکا ندارد ولی به تلاش آنها احترام می‌گذارد.

دولت آمریکا می‌گوید داده‌هایی که تیک تاک از کاربران آمریکایی جمع آوری می‌کند، به دولت چین اجازه می‌دهد تا به اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها دسترسی پیدا کرده و از آنها جاسوسی کند. تیک تاک در واکنش به این اتهام می‌گوید داده‌های کاربران آمریکایی را در چین ذخیره نکرده و آنها را در اختیار دولت چین قرار نداده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم