ترنجی/ مجوز موقت همکاری هواوی و گوگل باطل شد و برای گوشی های قدیمی این شرکت دردساز خواهد بود.

سال گذشته، دولت ترامپ هواوی و شرکتهای تابعه آن را در لیست “فهرست اشخاص” وزارت بازرگانی ایالات متحده قرار داد، که گوگل از صدور مجوز گوگل خدمات تلفن همراه برای مدلهای جدید دستگاه هواوی که پس از 16 مه 2019 ساخته شده بود، جلوگیری کرد. دولت آمریکا به هوآوی یک گواهی موقت اعطا کرد. مجوز (TGL) را که پس از آن چندین بار در طی سال گذشته تمدید کرده است.

این TGL با توجه به مقاله پشتیبانی منتشر شده توسط این شرکت در ماه فوریه، به گوگل اجازه داد تا با هوایو در زمینه ارائه به روزرسانی های امنیتی و به روزرسانی های برنامه های گوگل همکاری کند. با این حال، مجوز عمومی موقت هواوی از شب گذشته منقضی شده است. دقیقا مشخص نیست که این به معنای لغو به روزرسانی نرم افزار در دستگاه های موبایل موجود هواوی با برنامه های گوگل است، اما این می تواند مشکلاتی را برای شرکت ایجاد کند.

به نقل از واشنگتن پست، وزارت بازرگانی هنوز می تواند مجوز عمومی موقت را تمدید کند، اما نه آژانس و نه هواوی به درخواست اظهار نظر از این انتشار پاسخ ندادند. به گزارش روزنامه واشنگتن پست، TGL یا مجوز موقت همکاری هواوی و گوگا در نظر داشت تا در زمان آمریکا به ارائه دهندگان شبکه های روستایی برای جایگزینی هرگونه تجهیزات ساخته شده هوآوی کمک کند، اما کنگره آمریکا ظاهرا نتوانسته است برای کمک به ارائه دهندگان روستایی در تعویض تجهیزات خود، پول اختصاص دهد. درباره تأثیر منقضی شدن مجوز در تلفن های هوشمند هواوی، خوزه کاستاندا، سخنگوی گوگل به این نشریه گفت که TGL همان چیزی بود که به گوگل اجازه می داد به روزرسانی ها و به روزرسانی های امنیتی را به برنامه ها و خدمات گوگل ارائه دهد.

وی ادامه داد: “ما مطابق با مقررات دولتی، با هواوی به کار خود ادامه داده ایم تا برنامه ها و خدمات گوگل را در دستگاه های موجود به روزرسانی های امنیتی و به روز رسانی را ارائه دهیم، و تا زمانی که مجاز باشد، این کار را ادامه خواهیم داد. برای روشن شدن شرایط باید گفت، قانون ایالات متحده در حال حاضر به گوگل اجازه می دهد تا فقط با هواوی بر روی مدل های دستگاه های موجود در یا قبل از 16 مه 2019 کار کند. “

با این وجود روشن نیست که دقیقا چگونه انقضا مجوز بر به روزرسانی های آینده نرم افزار تأثیر خواهد گذاشت. اتفاقی که به احتمال زیاد رخ خواهد داد اینست که دستگاههای هواوی که از قبل برنامه های گوگل دارند همچنان به داشتن آنها ادامه خواهند داد، اما هواوی در صورت تغییر هرگونه تغییر در ایجاد آنها، سازگاری با برنامه های گوگل را از این شرکت دریافت نمی کند. بنابراین اگر TGL تمدید نشود، هواوی باید با صرف نظر کردن از به روزرسانی های نرم افزاری، به آرامی حرکت کند.

از طرف دیگر، ممکن است هواوی نتواند برنامه های گوگا را در به روزرسانی های آینده نرم افزاری منتقل شده به دستگاه های قدیمی خود توزیع کند. دلیلش این است که ، گرچه مدل های دستگاه هواوی قبل از 16 مه 2019 عرضه شده اند، هنوز نرم افزار اندرویدی را تأیید کرده است که گوگل آن را تأیید کرده است اما گوگل مجبور است هر نسخه جدید نرم افزاری را که هواوی در آن به بازار عرضه می کند، تأیید کند تا اطمینان حاصل شود که از الزامات گوگل استفاده می کند.

خدمات گوگل را در نظر بگیرید. اگر گوگل دیگر نمی تواند به طور قانونی با هواوی همکاری کند – حتی اگر فقط برای تأیید مدل های دستگاه ارائه شده قبل از 16 مه 2019 – این ممکن است به معنای آن باشد که گوگل دیگر نمی تواند با هوایو کار کند تا GMS ساختهای جدید را در به روزرسانی های نرم افزاری بعدی، حتی برای دستگاه های قبلی ارایه کند. برای تلفن های هوشمند تأیید شده در حالی که ممکن است اتفاقی به اندازه حذف کل برنامه Google به پایان نرسد، حداقل می توان انتظار داشت که دستگاه های قدیمی هواوی دیگر با استفاده از برخی از برنامه های پرداخت بانکی و تلفن همراه ، دیگر از SafetyNet Assestation عبور نکنند.

در صورت عدم تجدید TGL پیامدهای به روزرسانی های امنیتی احتمالا کمتر خواهد شد. قبل از انتشار آپدیت امنیتی ماهانه بعدی اندروید، گوگل یک ماه به تولیدکننده ها می دهد تا وصله های امنیتی را ادغام کند. از آنجا که TGL منقضی شده است، هواوی ممکن است از داشتن وصله های امنیتی جلوگیری کند، اما پس از انتشار آپدیت می توانند همه نکات امنیتی را با هم ادغام کنند. به این دلیل است که هر چارچوب اندروید و لینوکس منبع آزاد هستند، بنابراین هواوی برای ادغام آنها نیازی به تکیه بر گوگل ندارد. با این وجود یک احتیاط وجود دارد و این شامل شرایطی است که هواوی برای قطعات منبع بسته ممکن است به دیگر تولیدکننده ها نیاز داشته باشد زیرا آنها آپدیت را را از گوگل دریافت نمی کنند، اما این امکان وجود دارد که آنها بتوانند مستقیماً از فروشنده دریافت کنند.

نظر شما درباره این مشکل جدید برای کسب و کار هواوی چیست؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم