سخت افزار/ پردازنده‌های اپل همیشه از بحث هسته و سرعت پردازنده دور بوده‌اند و این کمپانی همیشه سعی داشته است با نشان دادن درصد بهبود پردازنده‌های A خود نسبت به نسل قبل، وضعیت دستگاه‌های آینده خود از نظر عملکرد پردازشی را مشخص کند. بنچمارک آیفون 12 پرو مکس نیز وضعیت بهبود یافته این نسل نسبت به نسل گذشته را نشان می‌دهد. این کار درست برخلاف کاری است که کمپانی کوالکام انجام می‌دهد. درست است که این کمپانی نیز از درصد برای نشان دادن بهبود عملکرد پردازنده‌های خود استفاده می‌کند اما در کنار این مورد همیشه شاهد اعلام سرعت هسته‌های پردازشی پردازنده‌های کوالکام نیز بوده‌ایم.

درست است که امسال خبری از آیفون‌های نسل دوازدهم نبود اما اپل در مراسم خود جزئیات پردازنده مرکزی این دستگاه‌ها را اعلام کرد. به گفته این کمپانی پردازنده A14 نسبت به A13 از 17 درصد پردازش سریع‌تر در بخش CPU و همچنین 8 درصد پردازش بهتر در بخش GPU برخوردار است. با این وجود با توجه به تست‌های منتشر شده توسط Antutu می‌توان نگاه دقیق‌تری به درصد‌های گفته شده توسط اپل داشته باشیم.

بنچمارک آیفون 12 پرو مکس در کنار آیفون 11 پرو مکس قرار گرفته است و با توجه به این موارد شاهد بهبود 16 درصدی وضعیت CPU نسبت به درصد گفته شده توسط اپل هستیم. با وجود نزدیک بودن این عدد اما در بخش GPU این مورد کاملا متفاوت است و بجای 8 درصد تنها شاهد 4 درصد بهبود عملکرد نسبت به نسل گذشته می‌باشیم. با این وجود سرعت مموری تا 22 درصد افزایش داشته است اما با این حال عملکرد کلی پردازنده A14 نسبت به A13 آنچنان نبوده است.

ترکیب تمام درصدهای گفته شده امتیاز 572,333 را به همراه دارد که این پردازنده را پایین‌تر از پردازنده اسنپدراگون 865+ کوالکام با امتیاز رد شده از 600.000 قرار می‌دهد اما با این حال با توجه به سیستم عامل iOS و همچنین بهبود معماری اپل در بخش پردازنده بعید نیست که با وجود امتیاز پایین شاهد برد رقابت توسط A14 در مقابل اسنپدراگون 865+ باشیم.

نکته مهم در کنار امتیاز بدست آمده، حضور این پردازنده به عنوان اولین پردازنده 5 نانومتری است. درست است که امتیاز بنچمارک آیفون 12 پرو مکس پایین‌تر از انتظارات با توجه به 5 نانومتری بودن پردازنده این دستگاه بوده است اما باید این مورد را در نظر داشت که عملکرد باتری جزو یکی از مهم‌ترین مسائلی است که امروزه تمرکز اصلی کاربران شده است و به احتمال قوی شاهد عملکرد باتری بسیار خوبی از آیفون 12 پرو مکس نسبت به دیگر دستگاه‌های اندرویدی با همان حجم باتری آیفون 11 پرو مکس باشیم.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم