کلیک/ اگر حفظ حریم شخصی روی گوشی‌های موبایل به خصوص گوشی‌های اپل برای شما مهم است باید ببینید که کدام یکی از اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی شما به اطلاعاتی مثل موقعیت مکانی شما دسترسی دارند. شما می‌توانید دسترسی به اطلاعات موقعیت مکانی خود را برای برخی از اپلیکیشن‌های که نیازی به آن ندارند، مسدود کنید.

در این مطلب قصد داریم تا به شما نحوه مدیریت تنظیمات و دسترسی به موقعیت‌ مکانی در گوشی‌های آیفون را آموزش دهیم.

مشاهده تنظیمات مربوط به سرویس موقعیت مکانی
برای مشاهده تنظیمات مربوط به سرویس موقعیت مکانی ابتدا اپلیکیشن Setting را باز کنید، در قسمت Privacy روی گزینه Location Services کلیک کنید. با این کار شما می‌بینید که کدام اپلیکیشن‌ها به موقعیت مکانی شما دسترسی دارند.

 برای غیر فعال کردن سرویس ردیابی موقعیت مکانی در بالای صفحه یک گزینه وجود دارد که می‌توانید از آن برای خاموش کردن این قابلیت در اپلیکیشن‌هایی که به این اطلاعات دسترسی دارند می‌توانید استفاده کنید اما بهتر است این قابلیت را در برخی از اپلیکشن‌ها مثل مپ غیر فعال نکنید. چون عملکرد صحیح این اپلیکیشن‌ها وابسته به دسترسی به اطلاعاتی از این دست هستند.

به جای اینکه امکان دسترسی به موقعیت مکانی را برای همه اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی ایجاد کنید بهتر است برای هر کدام به صورت جداگانه این تنظیمات را انجام دهید.

تنظیم دسترسی به موقعیت مکانی برای هر اپلیکیشن به صورت جداگانه
بعد از اینکه روی هر اپلیکیشن کلیک کردید، شما می‌توانید از بین 3 یا 4 گزینه نحوه دسترسی به موقعیت مکانی را تنظیم کنید. البته در هر اپلیکیشن انتخاب گزینه مناسب بسته به کاربرد و عملکرد آن اپلیکیشن است.

در ادامه عملکرد هر گزینه را توضیح می‌دهیم

Never: این اپلیکیشن به هیچ عنوان اجازه دسترسی به موقعیت مکانی شما را ندارد.

Ask Next Time: اگر این گزینه فعال باشد، هر زمانی که قرار است از اطلاعات موقعیت مکانی شما در اپلیکیشن استفاده شود، از شما سؤالاتی پرسیده می‌شود.

While Using the App: اگر این گزینه فعال شود، در این صورت اپلیکیشن فقط زمانی که شما در حال استفاده از آن هستید، به اطلاعات مکانی شما دسترسی خواهد داشت.

Always: در صورت فعال بودن این گزینه این اپلیکیشن همیشه به اطلاعات موقعیت مکانی شما دسترسی خواهد داشت.

علاوه بر این شما می‌توانید گزینه Precise Location را برای هر اپلیکیشن غیر فعال کنید. وقتی این کار را انجام دهید، اپلیکیشن فقط می‌تواند به محدوده موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد و نمی‌تواند موقعیت مکانی شما را به طور دقیق تشخیص دهد.

مشاهده اپلیکیشن‌هایی که موقعیت مکانی شما را ردیابی می‌کنند.
زمانی که یک اپلیکیشن به موقعیت مکانی شما دسترسی پیدا می‌کند، یک آیکون به شکل فلش در نوار وضعیت گوشی شما نمایش داده می‌شود. در صورتی که این فلش به صورت تو پُر باشد، یعنی اینکه اپلییکشن در حال دسترسی به موقعیت مکانی شما در همین لحظه است.

 اما اگر فلش به شکل تو خالی باشد، اپلیکیشن در صورت نیاز به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد. این وضعیت دقیقه مربوط به همان تنظیماتی است که در قسمت قبل در مورد آن‌ها توضیح داده شد. اگر وارد بخش Privacy در اپلیکیشن Setting بشوید و سپس گزینه Location Services را انتخاب کنید، مشاهده خواهید کرد که روبروی هر اپلیکیشنی که می‌تواند به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد یک فلش وجود دارد که رنگ آن متفاوت است.

فلش خاکستری رنگ به معنی این است که اپلیکیشن در 24 ساعت از 7 روز هفته به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد. اگر رنگ فلش بنفش تو پر باش یعنی همین حالا اپلیکیشن به موقعیت مکانی شما دسترسی دارد و اگر به رنگ بنفش تو خالی باشد یعنی این اپلیکیشن می‌تواند به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد.

 هم‌زمان با اینکه شما از یک اپلیکیشن خاص روی گوشی آیفون خود در حال استفاده هستید، ظاهر این فلش تغییر می‌کند.

به قابلیت System Services دقت کنید.

به صورت پیش‌فرض، سرویس موقعیت یاب شما روی نوار وضعیت گوشی شما نمایش داده نمی‌شود. برای مشاهده این سرویس روی گوشی خود ابتدا باید روی گزینه System Services که پایین صفحه مربوط به تنظیمات Location Services قرار دارد کلیک کنید.

 در صفحه باز شده فهرست اپلیکیشن‌هایی که موقعیت مکانی شما دسترسی دارند، نمایش داده می‌شود.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم