ايرنا/ پايگاه اينترنتي راديو صداي آلمان(دويچه وله) گزارش داد: دستگيري اعضا و رهبران بلندپايه‌ي داعش مأموريتي دشوار محسوب مي‌شود. بسياري از آنان ترجيح مي‌هند که کشته شوند تا اينکه زنده دستگير شوند، از جمله ابوبکر بغدادي، رهبر داعش که مي‌گويند با جليقه انتحاري به رختخواب مي‌رود.

به گزارش ايرنا، دويچه وله افزود: شبکه تلويزيوني آلماني n-tv با نقل از خبرگزاري کردي 'روداو' گزارش داد که ابوبکر بغدادي، رهبر گروه تروريستي داعش از ترس اينکه مبادا زنده به دام ارتش عراق يا نيروهاي ائتلاف ضدداعش بيفتد، شب‌ها با جليقه‌ي انتحاري مي‌خوابد.
به گزارش خبرگزاري 'روداو' جان دوريان، سخنگوي عمليات زميني نيروهاي ائتلافي عليه داعش در عراق در کنفرانسي خبري در اربيل گفته است: «تجربه‌ي معمول ما تاکنون اين بوده که اعضاي اين گروه تروريستي داعش مي‌کوشند که زنده دستگير نشوند.»
او افزوده است: «منابع امنيتي و اطلاعاتي گوناگون و همچنين منابع آزاد ديگر که ما نمي‌توانيم آن‌ها را صد در صد تأييد کنيم، حاکي از آن هستند که ابوبکر بغدادي شب‌ها با جليقه‌ي انتحاري مي‌خوابد. از اين رو نمي‌توانم با اطمينان بگويم که آيا ما امکان آن را خواهيم داشت که زنده دستگيرش کنيم.»

** پاداش 25 ميليون دلاري
ابوبکر بغدادي يکي از معروف‌ترين تروريست‌هاي تحت پيگرد در جهان محسوب مي‌شود. در اوسط دسامبر سال گذشته ميلادي بود که آمريکا پاداش براي دستگيري او را از 10 ميليون به 25 ميليون دلار افزايش داد.
پير کوک، سخنگوي وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) حدود دو هفته پيش (31 دسامبر 2016) در گفت ‌وگو با شبکه‌ي خبري سي‌ان‌ان گفته بود: «ما معتقديم که بغدادي زنده است و همچنان دولت اسلامي را رهبري مي‌کند.»
او ضمن اشاره به اطلاعاتي جديد درباره تازه‌ترين 'تحرکات' رهبر داعش گفته بود: «ما هرچه در توان داريم انجام مي‌دهيم تا رد او را پيدا کنيم.» بنا بر اطلاعات وزارت دفاع آمريکا، بغدادي براي پيدا کردن مشاوران و افراد مورد اعتماد خود مشکلاتي دارد زيرا بسياري از ‌آن‌ها ديگر از بين رفته‌اند.
طبق اظهارات سخنگوي پنتاگون ائئلاف تحت رهبري آمريکا وقت زيادي براي اين کار گذاشته و از هر فرصتي استفاده خواهد کرد که بغدادي را به چنگ بياورد تا او 'به مجازاتي که سزاوار آن است'، برسد.
در ژوئن سال 2014 اندکي پس از تسخير شهر موصل عراق توسط داعش، بغدادي در آن‌جا در اقدامي نادر در ملاء عام ظاهر شد و در سرزمين‌هايي که اين گروه در سوريه و عراق به تصرف خود درآورده بود، اعلام 'خلافت اسلامي' کرد.
در مورد مخفيگاه کنوني بغدادي ابهام وجود دارد. اوايل نوامبر سال 2016 بغدادي در يک پيام صوتي نادر از نيروهاي خود در موصل خواسته بود، به مقاومت ادامه دهند.
البته روشن نيست که او همچنان در موصل باشد، چرا که او بر خلاف ديگر چهره‌هاي بلندپايه داعش بسيار مخفيانه و پوشيده عمل مي‌کند.
ارتش علاق اعلام کرده که قصد دارد، بزودي داعش را به طور کامل از شهر پراهميت موصل بيرون براند. ژنرال عبدالغني الاسدي، يکي از فرماندهان نظامي عراق روز دوشنبه (9 ژانويه) اعلام کرد که واحدهاي ضربتي ارتش اين کشور در تلاش محاصره منطقه دانشگاه در شهر موصل هستند که در کنار‌ه‌ي رود دجله واقع است.
ارتش عراق با آغاز سال جديد ميلادي اعلام کرده بود که مرحله دوم عمليات تهاجمي‌اش براي آزادسازي موصول آغاز شده است.


با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد