پرس تي وي/ روسيه پدافند هوايي سطح به هوا (سام) خود در حومۀ مسکو را که به سامانۀ زمين به هواي اس-400 مجهز است، در حالت آماده‌‏باش جنگي قرار داده است.

وزارت دفاع روسيه روز چهارشنبه اعلام کرد پدافند هوايي سام نيروهاي هوافضاي منطقۀ مسکو، سامانۀ جديد اس-400 موسوم به «پيروزي» را فعال کرده‎ و براي دفاع هوايي از مسکو و منطقۀ صنعتي مرکزي روسيه آماده است.بر اساس اعلام اين وزارتخانه، سامانۀ دفاع موشکي اس-400 ماه گذشته و پس از مورد آزمايش قرار گرفتن در جريان رزمايشي در منطقۀ کاپوستين يار در مناطق جنوبي روسيه، به مسکو منتقل شد.

در بيانيۀ وزارت دفاع روسيه آمده است که وظيفۀَ اصلي نيروهاي پدافند هوايي هوا و فضاي روسيه دفاع هوايي و محافظت از دولت، ارتش، صنعت، تأسيسات انرژي و نيروهاي مسلح و انتقال اطلاعات و ارتباطات مربوط به حملات هوايي است.سامانۀ اس-400 براي مقابلۀ سطح بالا در مقابل حملات هوايي انواع مختلف موشک‌‏هاي کروز و بالستيک طراحي شده است. اس-400 قادر به تشخيص 100 هدف و درگير شدن با 12 هدف به‌طور هم‎زمان از محدودۀ 400 کيلومتري است.

اين سامانه قادر است با موشک‏‎هايي که با سرعت تقريبي پنج کيلومتر در ثانيه در ارتفاع‌هاي مختلف حرکت مي‌کنند، مقابله کند.عکسي برگرفته از ويدئويي که خبرگزاري راپتلي روسيه از استقرار سامانۀ دفاع موشکي اس-400 در حومۀ مسکو منتشر کرده است.ارتش امريکا در تاريخ 19 دي و پس از ورود تانک‌ها و خودروهاي زرهي امريکايي به بندر برمرهافن در شمال آلمان، اعلام کرد قصد دارد به‌منظور «بازدارندگي در مقابل تجاوز روسيه» آموزش متحدان اروپايي خود در ناتو را گسترش دهد.

در اين تاريخ اعلام شد حدود 4 هزار نيروي نظامي امريکايي خود را آمادۀ برگزاري رزمايش در کشورهاي ناتو و نزديک مرزهاي روسيه مي‌کنند. بيش از 2 هزار و 800 خودروي نظامي، تانک و ساير ادوات نظامي ساخت امريکا به نزديک مرز روسيه منتقل‌ شده‌اند.امريکا قصد دارد درمجموع 87 دستگاه تانک ام1اي1 آبرامز، 20 دستگاه توپخانه پالادين و 136 دستگاه خودروي زرهي بردلي را به شرق اروپا منتقل کند. انتظار مي‌رود 4 هزار نيروي نظامي امريکايي در لهستان، کشورهاي منطقۀ بالتيک، بلغارستان و روماني مستقر شوند.

همچنين قرار است نيروهاي امريکايي و لهستاني اواخر ماه جاري ميلادي رزمايشي مشترک در لهستان برگزار کنند. ناتو هدف از برگزاري آن را اطمينان دادن به متحدان اروپايي براي رويارويي با رفتار «تجاوزکارانۀ» روسيه عنوان کرده است.روسيه بر سر بحران سوريه و مسائل مربوط به جزيرۀ کريمه با امريکا و متحدانش در سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) دچار تنش شده است.

جمهوري کريمه در مارس ۲۰۱۴ (اسفند 1392) براي پيوستن دوباره به روسيه همه‌‏پرسي برگزار کرد و با کسب اکثريت قاطع آراي ساکنان منطقه، جدايي از اوکراين و پيوستن به روسيه را اعلام کرد.کي‌يف و متحدان اروپايي آن نتايج همه‌پرسي را به رسميت نشناختند و مسکو را به تنش‌زايي و افزايش بحران در شرق اوکراين متهم ‌کردند. اين موضوع به اعمال تحريم و نمايش قدرت عليه روسيه منجر شد.استفاده از اين مطلب با ذکر منبع «پرس تي‌وي فارسي» بلامانع است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد