تسنيم/ ديوان عالي ونزوئلا قطعنامه‌اي را که اخيرا پارلمان عليه رئيس‌جمهوري اين کشور تصويب کرده بود را «بي‌اعتبار خواند» و لغو کرد.

به گزارش «روسيا اليوم»، ديوان عالي ونزئلا، روز گذشته قطعنامه‌اي را که پارلمان عليه «نيکلاس مادورو» رئيس‌جمهوري اين کشور تصويب کرده بود را «بي‌اعتبار» کرد.

در بيانيه ديوان عالي ونزوئلا آمده است: تمامي تصميمات اخيري که پارلمان اتخاذ کرده، فاقد قدرت قانوني است و پارلمان عدم احترام به قوه مجريه را نشان دارد و قوانين کاري تعريف شده در قانون اساسي را نقض کرد.

در همين راستا، ديوان عالي ونزوئلا اعلام کرد که رئيس‌جمهور مادورو گزارش سالينه خود درباره اوضاع سياسي، اقتصادي و اجتماعي را به پارلمان ارائه نخواهد داد بلکه آن را تقديم اعضاي ديوان عالي خواهد کرد.

طبق اين گزارش، پارلمان ونزوئلا، که تحت کنترل مخالفان دولت است، دوشنبه شب با تصويب قانوني، به برکناري «نيکولاس مادورو» رئيس‌جمهوري اين کشور از سمتش، راي داد.

به‌رغم تصويب اين قانون در پارلمان ونزوئلا، ولي اين قانون «قدرتي» ندارد و موضوع «برکناري رئيس جمهور» در قانون اساسي اين کشور مورد تصريح قرار نگرفته است.

نمايندگان پارلمان مادورو را به «کوتاهي در انجام وظايف» متهم کرده و مسئوليت «وضعيت خطرناک کشور» را متوجه او دانسته‌اند. نمايندگان پارلمان خواستار برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري شده‌اند.

مخالفان ونزوئلا با توجه به بحران فزاينده از جمله کمبود غذا و دارو، قطع مکرر برق و تورم، به دنبال عزل رئيس‌جمهور هستند.

ونزوئلا بيشترين ذخاير نفت جهان را دارد، اما به دليل سقوط بهاي جهاني نفت در يک سال و نيم گذشته درآمدهاي اين کشور کاهش يافته است.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد