فارس/ در ادامه جنجال بر سر گزارش «جنسي» يک رسانه آمريکايي عليه دونالد ترامپ، وال استريت ژورنال خبر داده نويسنده اين مطلب، يک عضو سابق سرويس اطلاعات انگليس بوده است.

گزارشها حاکي است که نويسنده مطلب جنجالي يک رسانه آمريکايي عليه دونالد ترامپ، يک عضو سابق «ام آي 6» (MI6) است؛ گزارشي که در آن ادعا شده بود روسيه اسنادي با محتواي مسائل اقتصادي و جنسي دارد که مي‌تواند عليه ترامپ استفاده کند.

چهارشنبه شب رئيس جمهور منتخب آمريکا در اولين کنفرانس خبري پس از پيروزي در انتخابات در ابتداي سخنانش به موضوع جنجالي گزارش رسانه آمريکايي درباره اسناد روسيه عليه دونالد ترامپ پرداخت.

دونالد ترامپ که پيشتر خبر منتشر شده در «بازفيد» را خبري بي اساس خوانده بود، در کنفرانس خبري گفت: «بازفيد آشغال است» (جزئيات بيشتر).

وي قبل از آن در توئيتر نوشته بود: «روسيه هرگز تلاشي براي استفاده از اهرم نفوذ عليه من نکرده است. من هيچ چيزي که مربوط به روسيه باشد ندارم. نه هيچ معامله اي و نه هيچ وام و پولي. هيچ چيز».

حالا وال استريت ژورنال خبر داده که نويسنده اين گزارش جنجالي، مامور سابق سرويس اطلاعاتي انگليس بوده؛ کسي که اکنون مدير يک شرکت خصوصي امنيتي و تحقيقاتي در لندن است.

در گزارش اين روزنامه آمريکايي به نقل از منابع مطلع آمده است: «کريستوفر استيل يکي از مديران شرکت اوربيس بيزينس اينتليجنس ال تي دي (Orbis Business Intelligence Ltd) در لندن است. يک منبع آگاه گفته که اين گزارش تحت قراردادي با مخالفان جمهوريخواه و دموکرات آقاي ترامپ آماده شد».

آقاي استيل 52 ساله و «کريستوفر باروز» دو مدير اين شرکت انگليسي خصوصي امنيتي و تحقيقاتي هستند.

وال استريت ژورنال خبر داده که باروز 58 ساله در پاسخ به سوال اين رسانه درباره اينکه آيا گزارش بازفيد کار شرکت متبوعش بوده يا نه گفته که او اين موضوع را «نه تاييد مي‌کند و نه تکذيب».

رسانه آمريکايي گزارش داده که يکي از همسايگان منزل کريستوفر استيل در لندن گفته است که او براي چند روزي در منزلش حضور نخواهد داشت.

در پروفايل ثبت شده به نام باروز در «لينکدين» شبکه اجتماعي مختص موضوعات مربوط به بيزينس و مسائل شغلي آمده است که او پيشتر در وزارت خارجه انگليس، «مشاور» بود و در سال‌هاي پس از 2000 تا 2010 پستهايي در سفارتهاي انگليس در بروکسل و دهلي نو داشت.

وال استريت ژورنال مي‌نويسد: «وزارت خارجه بريتانيا از اظهارنظر در خصوص (باروز) اجتناب کرد. پروفايل لينکدين آقاي استيل جزئياتي درباره سابقه شغلي اش اشاره نکرده است. مقامات و ماموران اطلاعاتي معمولا اغلب از شماغل ديپلماتيک به عنوان پوششي براي فعاليتهاي جاسوسي شان استفاده مي‌کنند».

شرکت اوربيس، تحت امر باروز و استيل در سال 2009 توسط متخصصان اطلاعاتي سابق انگليسي تاسيس شد. در وبسايت اينترنتي اين شرکت تاکيد شده که با استفاده از «شبکه جهاني» کارشناسان و رهبران تجاري، خدماتي چون نصيحت استراتژيک، «عمليات جمع آوري اطلاعات» و انجام «تحقيقات پيچيده و اغلب برون مرزي» را به مشتريانش ارائه مي‌دهد.

وال استريت ژورنال مي‌افزايد: «به گفته يک منبع آگاه، پرونده(منتشر شده عليه ترامپ در بازفيد) شامل مجموعه اي از يادداشتهاي بدون امضا است و به نظر مي‌رسد بين ماه ژوئن تا دسامبر 2016 نوشته شده باشد. آقاي استيل جداي از ايجاد سند، همچنين طرحي را براي رساندن اطلاعات مذکور به مقامات اجرايي قانون در آمريکا و اروپا از قبيل دفتر تحقيقات فدرال آمريکا ترتيب داد».با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد