مهر/ نایب رئیس حزب حاکم ترکیه با اشاره به تصمیم آمریکا برای تشکیل نیروی امنیتی در شمال سوریه گفت: واشنگتن با این کار روابط خود با آنکارا را وارد مشکل می کند.

به گزارش آناتولی، «احمد برات چونکار» نایب رئیس حزب عدالت و توسعه با صدور بیانیه ای ضمن درخواست از آمریکا برای بازبینی در تصمیم خود برای تشکیل نیروی امنیتی متشکل از کردهای سوری گفت: آمریکا با این تصمیم روابط خود با ترکیه را وارد مشکل می کند.

وی در بیانیه خود ضمن انتقاد از این تصمیم آمریکا آورده است: تشکیل چنین نیرویی متشکل از کردهای سوری با تعهدات آمریکا مغایرت دارد. این اقدام تهدیدی علیه امنیت ملی ما و همچنین ناتو است.

احمد برات چونکار که ریاست هیات های اعزامی از ترکیه در نشست های ناتو را نیز بر عهده دارد در ادامه بیانیه خود آورده است: پیش از آنکه به روابط میان ترکیه و آمریکا خدشه وارد شود بهتر است واشنگتن در مورد این تصمیم تجدید نظر کند.

در ابتدای هفته جاری رسانه های غربی از تصمیم آمریکا برای ایجاد یک نیروی ۳۰ هزار نفری متشکل از کردهای سوری خبر داد که این امر با واکنش منفی ترکیه، سوریه و روسیه مواجه شد.

در همین رابطه مقامات ترکیه از جمله «رجب طیب اردوغان» اظهارات تندی را در این رابطه علیه آمریکا ایراد کردند.

بنعلی ایلدریم نخست وزیر ترکیه نیز در سخنانی درباره تلاش آمریکا برای تشکیل نیروی مرزی ۳۰ هزار نفری در سوریه متشکل از کُردهای مورد حمایت واشنگتن اعلام کرد: مرزهای جنوبی ترکیه امتداد مرزهای ناتو به شمار می رود. آیا مسئولیت تأمین امنیت و حفاظت از مرزهای ناتو بر عهده گروه های تروریستی است؟

نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: ما به عنوان یک کشور مستقل از تمام مرزهای خود حفاظت می‌کنیم و قادر به پاسخ دادن به هر نوع فعالیت تروریستی علیه کشورمان هستیم.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar