ایرنا/ نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد با طرح این سوال که آمریکا در کشور ما چه می کند؟ گفت: امریکا، انگلیس و فرانسه، سوریه را نابود کردند تا به اهداف کوته بینانه خود برسند.

بشار الجعفری روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که درباره سوریه برگزار شده بود، افزود: ماده دو منشور ملل متحد می گوید که حاکمیت اعضای سازمان ملل مورد احترام است و سازمان ملل اجازه دخالت در موضوعات داخلی کشورها را ندارد و هیچ کشوری هم حق ندارد حاکمیت کشورهای عضو دیگر را نقض کند.
وی ادامه داد: ما همچون هر کشوری دیگری این حق را داریم که بپرسیم شورای امنیت برای حمایت و اجرای این اصل در کشور ما چه کرده است؟ کشور ما اولین قربانی تخلف های اعضای شورای امنیت و قدرت های بزرگ نیست.
نماینده سوریه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: زمانی که آنها به فلسطین اجازه ندادند که کشوری مستقل داشته باشد، وقتی به عراق حمله کردند، وقتی که به لیبی حمله کردند و باعث ایجاد حرکت های جهادی و تروریسم بین المللی شدند؛ شورای امنیت کجا بود؟
الجعفری اظهار کرد: این کشورها از قوانین سازمان ملل تخلف کرده و از قانون جنگل تبعیت می کنند. آنها به جامعه بین المللی دروغ می گویند و اطلاعات را تغییر می دهند.
وی تاکید کرد: افرادی که این کشورها از آنها حمایت می کنند، از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند.
نماینده سوریه با بیان این که دمشق تا به حال بیش از هزار بار موشک باران شده است، گفت: این یک راز فاش شده است که میلیاردها دلار برای تغییر دولت در سوریه هزینه شده است. واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در ونزوئلا، ایران و سوریه است.
الجعفری تصریح کرد: آنها شواهد دروغ تهیه می کنند تا دولت را متهم به هر چیزی کنند. اینجا من اسناد واقعی دارم که 136 نامه به همه شما فرستادم که نشان می دهد که گروه های مسلح سلاح شیمیایی دارند. اما کسی نمی خواهد این اسناد را ببیند و به آنها توجه کند.

وی افزود: دیروز وزیر دفاع فرانسه گفت که هیچ سندی نیست که دولت سوریه از گاز کلرین استفاده کرده است، اما رئیس جمهوری فرانسه بدون توجه به صحبت های وزیرش علیه کشور من موضع گرفت.
نماینده سوریه در سازمان ملل متحد ادامه داد: در هشتم فوریه امسال، در دیرالزور نیروهای ائتلاف به نیروهای دولت سوریه که علیه داعش مبارزه می کردند، حمله کردند. این مناطقه که داعش در آن حضور دارد، مورد حمایت نیروهای امریکا و ائتلاف است و به محض ورود نیروهای سوری، امریکا آنها را بمباران کرد. اینها تخلفات آشکار است.
الجعفری اضافه کرد: ما سند داریم که ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا به نوعی عمل کرده است که به نیروهای داعش اجازه حضور و تشکیل پایگاه در سوریه می دهد. در گزارش های سازمان ملل، هیچ گزارشی از اشغال بخش های کشور من توسط امریکا و کشورهای دیگر نیست.
وی با بیان این که این کشورها اصول شورای امنیت سازمان ملل را به بازیچه گرفته و از آنها تخلف کرده اند، گفت: آنچه در دهم فوریه اتفاق افتاد و آمریکا سعی کرد آن را به عنوان عمل دفاعی توجیه کند.
نماینده سوریه یادآور شد: همه می دانیم که اسرائیل بارها حاکمیت کشور مرا نقض کرده و این اولین بار نبوده است. امریکایی ها همچون حمله به عراق، از هر بهانه ای برای ماندن در سوریه استفاده می کنند.
الجعفری ادامه داد: پیشتر می گفتند زمانی که وضعیت سوریه به آرامش برسد، آنجا را ترک می کنند و حالا می گویند می خواهند با ایران، روسیه، حزب الله و بقیه بجنگند.
وی این سیاست آمریکایی ها را به استهزا گرفت و افزود: چند وقت بعد سیاست های شان را تغییر دادند و گفتند ممکن است از سلاح هسته ای استفاده کنند و احتمالا چند روز دیگر خواهند گفت که می خواهند با انسان های فضایی کهکشان راه شیری در سوریه مبارزه کنند !
نماینده سوریه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در مورد کمیته قانون اساسی باید اعلام کنیم که با هیچ کمیته ای که تحت تاثیر هر گونه موجودیت خارجی باشد، همکاری نمی کنیم. تمامی این فرآیند باید توسط سوری ها انجام شود و نظر سوری ها و فقط سوری ها در آن اعمال شود.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar