باشگاه خبرنگاران/ یک خبرنگار مقیم سرزمین‌های اشغالی از هماهنگی سرّی بین رژیم‌های سعودی و صهیونیستی برای احداث خط راه‌آهن بین عربستان و بندر حیفا خبر داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه المنار فلسطین، یک خبرنگار مقیم سرزمین‌های اشغالی از هماهنگی سرّی بین رژیم‌های سعودی و صهیونیستی برای احداث خط راه آهن بین عربستان و بندر حیفا در سواحل فلسطین اشغالی خبر داد.

مهدی مجید در پایگاه اینترنتی الخلیج الجدید ویدیویی از دیدارش با یسرائیل کاتس، وزیر اطلاعات و راه و ترابری اسرائیل منتشر کرد که درباره این طرح صحبت می‌کند. این طرح به محض آنکه معامله قرن (طرح جدید سازش) در سال 2019 میلادی به اتمام برسد رسانه ای خواهد شد.

کاتس آوریل گذشته از طرحی برای احداث یک خط راه آهن جدید که فلسطین اشغالی و عربستان را از طریق اردن و کشورهای عرب خلیج فارس به یکدیگر متصل می کند و نامش نیز «طرح صلح منطقه ای راه آهن» است، خبر داده بود. به نظر می رسد این طرح گامی در جهت عادی سازی شتابان روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی اطراف آن از جمله عربستان است.

بر اساس طرحی که کاتس در کنفرانس خبری اعلام کرد، این خط راه آهنِ منطقه‌ای از شهر حیفا تا بیسان در داخل سرزمین‌های اشغالی 1948 میلادی ادامه خواهد داشت و از پل شیخ حسین که اردن را به فلسطین اشغالی متصل می کند عبور خواهد کرد و از آنجا به شهر اربد در شمال اردن و سپس تا کشورهای عرب خلیج فارس و عربستان امتداد خواهد داشت.

کاتس ادعا کرده بود: «این طرح به تقویت اردن و تبدیل آن به مرکز ترابری کمک خواهد کرد زیرا خط راه آهن نه تنها اردن را قادر خواهد کرد که به بنادر حیفا دسترسی داشته باشد بلکه این کشور را قادر می سازد به همه کشورهای عرب خلیج فارس دسترسی پیدا کند و این خط راه آهن به مثابه یک پل زمینی بین کشورهای عربی یاد شده خواهد بود و دسترسی زمینی آنان را به سواحل دریای مدیترانه آسان خواهد کرد.»

کاتس این را هم گفته بود که جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به منطقه از این طرح به شدت خوشش آمده و قول داده بود آن را با ترامپ در میان بگذارد.



همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar