فارس/ منابع خبری می‌گویند، شاید اقدام شاه سعودی در برکناری رئیس سازمان سرگرمی و تفریحات این کشور برای مهار انتقادهای گسترده جامعه سعودی به ترویج بی بندوباری باشد که از زمان روی کار آمدن او و پسرش رواج یافته است.

به نقل از پایگاه خبری الخلیج الجدید، از زمان اعلام خبر تاسیس هیأت سرگرمی و تفریحات عربستان در سال 2015 فعالیت‌های عجیب این سازمان سر و صداهای زیادی را در جامعه سعودی بالا برده است.

فرمان دیروز پادشاه عربستان در برکناری «أحمد بن عقیل الخطیب» رئیس سازمان سرگرمی و تفریحات کشورش جدیدترین حلقه از زنجیره جنجال‌ها بر سر فعالیت‌های این سازمان است بخصوص که دلیل استعفای وی هم مشخص نشد تا شایعات بیشتری در این باره شکل بگیرد، اگرچه خیلی‌ها فعالیت‌های این سازمان را دردسرساز برشمرده و می‌گویند زمان آن فرارسیده که کاملا تحت کنترل قرار گیرد.

یکی از تازه‌ترین اقدامات جنجالی سازمان تفریحات عربستان برگزاری یک سیرک خارجی در ریاض است که در آن برخی زنان با لباس‌های خارج از عرف [مردمی و مذهبی] ظاهر شدند، موضوعی که در شبکه‌های اجتماعی در عربستان بحث برانگیز شده و با انتقادهای گسترده همراه شد.

خیلی‌ها این قضیه را دلیل برکناری الخطیب دانستند بخصوص پس از اینکه هشتگ «زنان روس» «برهنه_ریاض» در توئیتر به طور گسترده ترند شد.

سیرک روسیه در اولین روز از تعطیلات عید فطر یعنی جمعه گذشته کار خود را در عربستان و در برابر جمع مختلط زنان و مردان آغاز کرد قبل از اینکه بحثی درباره زنان شرکت کننده در آن و لباس‌های آنها به راه افتد.

به دنبال آن در شبکه‌های اجتماعی کلیپ‌هایی منتشر شد که در آن زنان جوان را در پوشش لباس‌هایی نشان داد که معمولا ستاره‌های سیرک به تن می‌کنند و گفتند که این یکی از سیرک‌های روسی است که در دانشگاه شاهزاده «نورة بنت عبدالرحمن» به مدت پنج روز به نمایش گذاشته شد.

فعالیت‌های جنجالی سازمان تفریحات عربستان محدود به نمایش سیرک روسی نبود قبل از آن برپایی کنسرت‌های مختلط و جدیدترین آن کنسرت «تامر حسنی»، خواننده معروف مصری بود که اولین سری از کنسرت‌هایی است که قرار است شرکت «روتانا» پس از کسب مجوز از سوی سازمان تفریحات عربستان در این کشور برگزار کند.

عربستان چند هفته پیش نیز برای اولین بار شاهد برپایی اپرا تحت عنوان «عنتر و عبله» ( بر اساس یک داستان عاشقانه میان یک سرباز عرب و دخترعمویش) و همچنین برپایی اولین جشنواره موسیقی جاز بود.

عربستان سعودی در یازدهم دسامبر گذشته از تصمیم خود برای بازگشایی سینماها در این کشور پس از سه دهه ممنوعیت خبر داد و از چند هفته قبل درهای سالن‌های نمایش این کشور به روی دوست‌داران فیلم و سینما باز شد.

در فوریه گذشته سازمان تفریحات عربستان مشارکت زنان در تئاتر و نمایش‌های زنده که در ملا عام به اجرا گذاشته می‌شود آزاد کرد به غیر از کنسرت‌هایی که زنان فقط در جمع‌های زنانه اجازه ارائه آن را دارند.

در عربستان همچنین قید بندهای مربوط به جدایی بین زنان و مردان در مراسم عمومی هم به تدریج برداشته شده و زنان می‌توانند در جشن‌های موسیقی و کنسرت‌ها در کنار مردان بنشینند.

ریاض در نیمه‌های فوریه گذشته نیز شاهد اولین نمایش درام با مشارکت هنرپیشه‌های زن و مرد در روی یک سن و در برابر جمع مختلط از زنان و مردان سعودی بود.

هفته مُد

در دهم آوریل نیز برای نخستین بار هفته مد عربی در ریاض با حضور طراحان مد داخلی و خارجی افتتاح شد.

فعالیت‌های هفته مد عربی در هتل ریتز کارلتون برگزار شد که چند ماه قبل محل بازداشت شاهزاده‌ها و مقامات ارشد عربستانی متهم به فساد بود.

تا پیش از این، بسیاری از مدل‌های کشور عربستان در دیگر هفته‌های مد عربی حضور داشته و با جواهرات بی نظیر و آرایش‌های منحصر بفرد خود در این رویدادها درخشیده‌اند و این بار در هفته مد عربستان طراحان عرب و همچنین از سایر دنیا از جمله روبرتو کاوالی و ژان پل گولتیور حضور به هم رساندند که برایشان برپایی این رویداد بسیار غیر منتظره بود.

علاوه بر این شهر مدینه منوره هم دو ماه قبل شاهد برپایی یک نمایش مد با حضور زنان بی حجاب و با لباس‌های باز بود که یک مرد هم در آن حضور داشت.

این نخستین بار نبود در دسامبر گذشته نیز نمایش مختلط مد در شهر ریاض در میان انتقادهای گسترده برپا شد.

احمد الخطیب، رئیس سازمان تفریحات عربستان در پاسخ به انتقادها گفته بود که جامعه سعودی پذیرای اقدامات این چنینی سازمان است و عربستان به دنبال استفاده از هزینه سعودی‌ها برای تفریحات خارج از کشور است که سالانه 20 میلیارد دلار برآورد شده است.

الخطیب در گفت‌وگو با شبکه سی ان ان آمریکا گفته بود: در سال 2017 ما 2 هزار و دویست سرگرمی و تفریح ایجاد کردیم که بیش از 9 میلیون نفر در آن حضور یافتند و انواع مختلف سیرک خارجی هم در داخل برپا کردیم.

وی افزود: جامعه عربستان بسیار از این فعالیت های تفریحی استقبال می کند، ریاض، جده و شهرهای بزرگ عربستان نظیر هر شهر بزرگی در جهان خواهند شد.

رئیس سازمان تفریحات عربستان تاکید کرد: 70 درصد از جمعیت 30 میلیونی عربستان زیر 30 سال هستند که رسیدن به رفاه و خوشبختی در کشورشان را جستجو می‌کنند.

الخلیج الجدید در پایان آورده است: به طور کلی محمد بن سلمان، ولی عهد عربستان رهبری ایجاد اصلاحات در کشورش را برعهده گرفته که بخشی از آن مربوط به برداشتن قید و بندهای دینی و اجتماعی همسو با خط مشی غربی‌هاست به گونه ای که از قدرت روحانیون دینی در داخل این کشور که قبله جهان اهل تسنن خوانده می‌شود، کاسته است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar