تسنیم/ سخنگوی جریان صدر در عراق با اشاره به اجرایی شدن توافق‌های قبلی فهرست سائرون با دیگر فهرست‌های انتخاباتی، اعلام کرد که به‌زودی ائتلاف پارلمانی بزرگ‌تر برای تشکیل دولت را اعلام خواهیم کرد.

به گزارش السومریه‌نیوز، «جعفر الموسوی» سخنگوی سیاسی «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و رئیس فهرست سائرون، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمامی توافق‌های قبلیِ اعلام‌شده معتبر و در حال اجرا هستند و «گام ائتلاف النصر و سائرون تکمیل‌کننده این توافق‌ها است».

کمتر از دو هفته پیش، مقتدی صدر و «هادی العامری» رهبر ائتلاف انتخاباتی «الفتح» تأکید کردند که برای تشکیل «ائتلاف بزرگ‌تر» در پارلمان عراق به توافق رسیده‌اند.

الموسوی با اعلام این‌که فراکسیون بزرگ‌تر برای تشکیل دولت بعدی به‌زودی اعلام خواهد شد، افزود «درب‌ها برای کسانی‌که به اصلاحات اعتقاد دارند، باز است».

طبق این گزارش، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و مقتدی صدر، روز گذشته از ائتلاف دو فهرست النصر و سائرون خبر دادند و طی نشست خبری مشترک تصریح کردند که این ائتلاف «فراجناحی، فرقه‌ای و قومیتی است».

طبق گزارش رسانه‌های عراقی، مواردی، که سائرون و الفتح برای تشکیل ائتلاف درباره آنها توافق کردند، و در واقع اساس این ائتلاف را تشکیل می‌دهند، عبارتند از:

-دعوت به ائتلاف فراجناحی و فرافرقه‌ای، تا شامل تمامی طیف‌های عراقی شود.

-ادامه مبارزه با فساد، حذف افراد فاسد از موقعیت‌های دولتی و تحویل افراد فاسد به دستگاه قضایی عراق؛ امری که نقش نهادهای نظارتی را در زمینه مبارزه با فساد تقویت می‌کند.

- تشکیل دولت تکنوکرات، که متشکل از شخصیت‌های مستعد و به‌دور از سیستم سهمیه‌بندی.

- حمایت و تقویت ارتش، پلیس، نیروهای امنیتی، محدود کردن سلاح به دست دولت، حفظ جایگاه و دستاوردهای این نیروها.

- تدوین یک برنامه اصلاحی برای حمایت از اقتصاد عراق در تمامی بخش‌ها.

- ایجاد یک رابطه متعادل با تمامی طیف‌ها؛ که در راستای منافع عراق و حفظ حاکمیت و استقلال آن است، و نیز عدم مداخله در امور کشورهای دیگر و ممانعت از مداخله دیگران در امور عراق.

- حمایت از اصلاحات در دستگاه قضایی عراق و تقویت کردن نقش مدعی العموم.

- حفظ وحدت عراق و تأکید بر انتقال صلح‌آمیز قدرت.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar