ایرنا/ دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از اعلام آمادگی آمریکا برای گفت وگوی مستقیم با این گروه، یک گام عقب نشست و حذف نام رهبران خود از فهرست سیاه را به عنوان پیش شرط برای آغاز مذاکره تعیین کرد موضوعی که گواه از تحولات جدید می دهد.

طالبان پیش از این اعلام کرده بود که تنها حاضر است با آمریکایی ها برای صلح در افغانستان گفت و گو کند، زیرا به گفته آنها دولت کابل در اختیار آمریکایی ها بوده و به همین دلیل حاضر نیست با دولت وحدت ملی صلح کند.
اما آمریکایی ها همواره این خواسته طالبان را رد کرده و به حمایت صلح با مالکیت و رهبری افغان ها تأکید کرده بود، اینکه چه چیز باعث شد تا آمریکای به یکبارگی از موضع خود عقب نشسته و برای گفت وگوی مستقیم با طالبان آماده شود هنوز روشن نیست.
برخی از رسانه های غربی گزارش داده بودند که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از موفقیت راهبرد جدید در افغانستان که در اواخر تابستان سال گذشته اعلام شد، ناامید شده و خواستار بازنگری آن است.
این منابع افزوده بودند که هرچند تاکنون دستور رسمی برای بازنگری صادر نشده است اما قرار است این کار در آینده نزدیک صورت گیرد.
روز گذشته منابع خبری افغانستان به نقل از رسانه های غربی اعلام کردند که رئیس جمهوری آمریکا به دیپلمات های ارشد این کشور دستور داده است تا فرصت گفت و گوی مستقیم با طالبان را مساعد کند.
بدنبال این خبر امروز دفتر سیاسی طالبان در قطر به روزنامه «دیلی تایمز» هند گفت که این گروه در صورتی حاضر به گفت و گو با آمریکایی ها خواهد بود که نام رهبران آنها از فهرست سیاه حذف شود.
این موضع جدید طالبان حاکی از تحولات جدید دارد بطوریکه یک کارشناس روابط بین الملل و استاد دانشگاه کابل اعتقاد دارد که 3 عامل جدید باعث چنین موضعگیری توسط آنها شده است.
«عبدالطیف نظری» گفت: طالبان به این باور رسیده است که دولت وحدت ملی ملی افغانستان از درون با چالش جدی مواجه است.
بازداشت فرمانده محلی حزب «جنبش ملی و خواسته ها برای بازگشت ژنرال «عبدالرشید دوستم» و شکل گیری ائتلاف نجات افغانستان که از سه حزب قدرتمند تشکیل شده است، از جمله این چالش های یاد شده است.
وی افزود که اعتراضات گسترده در 10 استان شمال و گسترش آن به استان های دیگر زنگ خطری را برای دولت به صدا درآورده است که طالبان با استفاده از از وضعیت می خواهد امتیازهای بیشتری بدست آورند.
نظری همچنین گفت که طالبان در حال حاضر به این باور رسیده است که مناطق زیادی را در افغانستان تحت کنترل دارند که دولت افغانستان و جامعه جهانی از جمله آمریکا به آن اعتراف کرده است.
براساس تحلیل این کارشناس افغان زمانی که طالبان سرزمینی را در اختیار داشته باشند، از اقتدار نیز برخودار هستند و در اینشرایط جدید می توانند، چانه زنی قدرتمندی را مطرح کنند.
به گفته این استاد دانشگاه در روزهای اخیر روابط آمریکا با پاکستان بهبود یافته و دو طرف توافقاتی در باره افغانستان و کشورهای جنوب آسیا دست یافته اند و پاکستان در تلاش است تا آمریکایی ها را متقاعد سازند که در نهایت بدون نقش آنها جنگ در افغانستان پایان نخواهد یافت.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar