فارس/ همزمان با دیدارهای نخست‌وزیر و وزیر کشور عراق با تظاهرات‌کنندگان و گوش دادن به مطالبات آنها، برخی منابع از بسته جدید اصلاحات بغداد برای آرام کردن معترضان خبر می‌دهند.

بعد از یک هفته تظاهرات و اعتراض، استان‌های جنوبی و مرکزی عراق، امروز (سه‌شنبه) از آرامشی نسبی برخوردار بود.
از شدت اعتراض‌ها و تظاهرات‌های مردمی و درگیری عناصر خرابکار و نفوذی در میان معترضان با نیروهای امنیتی کاسته شده و وزیر کشور عراق نیز از تظاهرات‌کنندگان خواست تا به دولت فرصت پاسخگویی به مطالباتشان را بدهند.

51 نیروی امنیتی در تظاهرات کربلا زخمی شدند
«قاسم الاعرجی» وزیر کشور عراق، امروز سه‌شنبه (17 جولای) اعلام کرد که طی تظاهرات دیروز در کربلا، 51 نیروی امنیتی زخمی شدند.
به نوشته پایگاه خبری «موازین نیوز»، الاعرجی در یک کنفرانس عشائری در بغداد گفت: مشارکت و حضور عشائر در این کنفرانس بیانگر عشق آنها به کشور است و این کنفرانس به آن معنا نیست که باید مطالبات تظاهرات‌کنندگان نادیده گرفته شود، بلکه مطالبات آنها قانونی و به حق است. تظاهرات‌کنندگان به هیچ کس آسیب نمی‌زنند و صرفا حقوقشان را مطالبه می‌کنند. این مطالبه نیز باید کاملا متمدنانه باشد.
وی خطاب به مردم معترض در کربلای معلی با اشاره به زخمی شدن 51 نیروی امنیتی در تظاهرات‌های این استان گفت: صدای شما شنیده شد و پیام شما رسید، به دولت فرصت دهید تا به مطالبات شما پاسخ دهد.
الاعرجی گفت که به سرویس‌های امنیتی دستور داده تا خرابکاران و اغتشاش‌گران نفوذی در صفوف تظاهرات‌کنندگان را شناسایی کنند زیرا نهادهای دولتی بیت‌المال هستند و نباید به آنها تعدی شود.
وی خطاب به معترضان در عراق با تاکید به نیاز کشور به مدیریت صحیح و مبارزه حقیقی با فاسدان گفت: دستهایتان را می‌بوسم اما باید به ما فرصت دهید تا به مطالباتتان پاسخ دهیم.
عشائر عراق نیز در این کنفرانس تاکید کردند که در کنار نیروهای امنیتی و تظاهرات‌کنندگان می‌مانند و مخالف تعدی به نیروهای امنیتی و خسارت زدن به اموال عمومی هستند.

«حیدر العبادی» : برخی به دنبال عقب‌رفت اقتصادی نجف هستند
دفتر اطلاع‌رسانی «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق نیز طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «بغداد الیوم» منتشر شد، اعلام کرد: نخست‌وزیر پس از دیدار با یک هیأت از اهالی نجف اشرف و شنیدن مطالبات آنها گفت که از تظاهرات مسالمت آمیز، آزادی بیان حمایت می‌کند.
وی با اشاره به اهمیت مطالبات طرح شده و نیز ضرورت برقراری امنیت، این نکته را یادآور شد که برخی به دنبال خرابکاری هستند تا نجف اشرف از نظر اقتصادی به عقب بازگردد و تاجران و سرمایه‌گذاری وارد آن نشود. زیرا امنیت اساس زندگی است.
العبادی تاکید کرد: عراق شرایط خطرناک اشغالگری داعش را پشت سر گذاشت و قدرتمندتر از پیش از نظر امنیتی، نظامی و اقتصادی بازگشت. پایداری عراقی‌ها و وحدت آنها ما را از دولت رو به زوال به دولت پیروز و توانمند رساند.

بسته جدید اصلاحات دولت عراق
روزنامه العربی الجدید به نقل از یک مقام عالی‌رتبه عراقی نوشت که دولت عراق آماده ارائه یک بسته جدید اصلاحات برای آرام کردن موجب تنش‌ها و اعتراض‌های مردمی جاری در این کشور است که برکنار کردن برخی مقامات مسئول در وزارتخانه‌های مختلف و نیز شمار از مقامات محلی در استانهای جنوبی و مرکزی از جمله آنهاست.
بر اساس این گزارش، دولت عراق قصد دارد کلیه افرادی را که تظاهرات‌کنندگان در شعارهای خود علیه آنها اعتراض کرده‌اند، برکنار کند.
این منبع افزود که از جمله موارد مطرح در این بسته اصلاحات عبارت است از: تحویل برخی از این مقامات مسئول به دادگاه قضایی اداره، تخصیص برخی امتیازات به استانهای جنوبی و مرکزی، الزام شرکت‌های نفتی و گازی خارجی به استفاده از نیروی کار عراقی به گونه‌ای نباید نیروی کار عراقی کمتر از نیمی از کادر فعال آنها باشد، تهیه سوخت مجانی برای ژنراتورهایی که در مناطق مسکونی فعال هستند تا شهروندان در طول یک روز کامل از برق برخوردار باشند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar