ایرنا/ واشنگتن پست روز جمعه در گزارشی نوشت: اقدامات دولت ترامپ در گسترش ناسیونالیسم و آغاز جنگ تجاری، یادآور سیاست هایی است که به دو جنگ بزرگ جهانی انجامید.

در این گزارش به قلم 'دیوید فون دره له' ستون نویس واشنگتن پست آمده است:
آمار کارشناسی قربانیان جنگ جهانی دوم بین 50 تا 58 میلیون انسان برآورد شده است. برای پی بردن به راز آمار بالای قربانیان جنگ باید کنکاش بیشتری کرد تا متوجه شد چه شرایط جهنمی وجود داشته است، چراکه این آمار تلفات می توانسته با حاشیه خطای 35 میلیون انسان از خود برجای بگذارد. آمار تلفات انسانی تقریبا با کل جمعیت ایالت کالیفرنیای آمریکا برابری می کند.
زوایای گوناگون حقایق جنگ جهانی دوم به ویژه علل ریشه ای بوجود آمدن آن، امروز برای بسیاری از آمریکاییان به خصوص رئیس جمهوری این کشور 'دونالد ترامپ' پوشیده مانده است. آمریکای ترامپ چارچوب های بین المللی ایجاد شده برای مقابله جهان با جنگ جهانی دیگری را بی ارزش می داند، اگر آن را نابود نکرده باشد.
سیاست های او با شعار ' اول، آمریکا '؛ تعرفه های حمایت از تولید داخلی و نیز ملی گرایی، اولویت های او برای تخریب این چارچوب به حساب می آیند.
این شعارها، سیاست هایی نیستند که تاریخ آمریکا با آن آشنایی نداشته باشد. تاریخ معاصر آمریکا به خوبی در حافظه خود دارد که این شعارها مقدمه چه جنگ هایی بوده است. انزواگرایی که انگیزه اولیه سیاست 'اول، آمریکا' بود، با نخستین بمبی که به بندر 'پرل هاربو' در جنگ جهانی دوم انداخته شد؛ مرد.
پرل هاربور نام پایگاه دریایی آمریکا در هاوایی بود که نیروی دریایی ژاپن با بمباران آن در سال 1941 برای اولین بار پای آمریکا را به جنگ جهانی دوم باز کرد.
نظام تعرفه های 'اسموت - هاولی' (Smoot-Hawley) در سال 1930 بحران 'رکود عظیم' را عمیق تر کرد. آن بحران، موتور محرک رشد احساسات ملی گرایانه از برلین تا توکیو شد.
این سیاست ها آنقدر احمقانه و خطرناک بود که اقیانوسی از خون در جهان به راه انداخت.
جنگ های بیهوده به راه افتاد و پایان یافت و از دل آن؛ آمریکا در نقش یک رهبر جهانی خارج شد. آمریکایی که از آن سیاست های احمقانه و خطرناک پیشین بریده بود و بر آن شد تا نهادهایی را در جهان تاسیس کند که مراقب باشد فجایع گذشته تکرار نشود.
سازمان ملل متحد تشکیل شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول تاسیس شدند. 'توافق عمومی بر تعرفه و تجارت' به مذاکره گذارده شد که سرانجام 'سازمان تجارت جهانی' جایگزین آن شد. بذر تاسیس 'اتحادیه اروپا' افشانده و 'سازمان پیمان آتلانتیک شمالی' موسوم به 'ناتو' خلق شد و آمریکا را ملزم کرد که به تعهدش برای حفظ ثبات جهان ثابت قدم بماند.
'هری ترومن' رئیس جمهوری وقت آمریکا بعد از جنگ با یک مصوبه مورد حمایت دو حزب این چارچوب را بدست آورد.
این نهادها همگی ساخته و پرداخته دست بشر بودند و طبیعی است که هیچیک نمی توانستند عاری از عیب و نقص باشند. با تمام این اوصاف؛ نظم جهانی پس از جنگ یک موفقیت مهم برای آمریکا و برای متحدان به حساب می آمد.
شبکه نهادهای بین المللی که به رهبری آمریکا اداره می شدند آنقدر در کارخود موفق بودند که امروز 73 سال بعد از جنگ جهانی دوم؛ هیچ جنگ بزرگی در جهان اتفاق نیفتاده است و قدرت های جهان همچنان در کنار همدیگر در صلح و آرامش زندگی می کنند. پس از انقراض 'امپراطوری روم'، این نخستین بار در طول تاریخ بشر است که قدرت های جهان در یک چنین فاصله زمانی به دور از جنگ در کنار هم در صلح و آرامش زندگی می کنند.
پیش از آفرینش این نهادهای بین المللی؛ اروپا 25 سال جهان را وارد دو جنگ جهانی خانمانسوز کرد. واقعیت صلح میان قدرت های بزرگ، آنقدر به سهم خود ارزشمند است که ارزش آن را دارد هرچقدر پول لازم باشد خرج آن شود و هرچقدر زمان لازم باشد برای آن چانه زنی شود.
صلح یک مزیت است و آرامش و ثبات و پیشرفت و کامیابی مولود آن.
در سال 1945 اقتصاد آمریکا در اوج شکوفایی خود بسر می برد و تولید ناخالص داخلی در آن سال 228 میلیارد دلار بود. با احتساب نرخ تورم و با محاسبه ارزش امروز دلار؛ این رقم معادل 3.2 هزار میلیارد دلار امروز می شود. کارخانه ها راه افتادند و کشاورزی رونق گرفت و هزاران مرد و زن در هر دو حوزه از بامدادان تا شامگاهان مشغول به کار شدند.
به یمن برقراری صلح، در عرض این چند دهه اقتصاد آمریکا آنقدر شکوفا شده است که امروز تولید ناخالص داخلی آن 500 برابر رشد کرده و به رقم 20 هزار میلیارد دلار رسیده است. سالها صلح و آرامش نه تنها در خدمت منافع آمریکا بود بلکه کشورهای ویران شده از جنگ در قاره های اروپا و آسیا هم که شرکای آمریکا در تجارت آزاد بودند نیز شاهد اعجاز در اقتصادهایشان بوده اند.
'صلح آمریکایی' (Pax Americana) گوهر نایاب تاریخچه دیپلماسی و یک دستاورد مهم دو حزبی است.
از 'باراک اوباما' به عنوان رئیس جمهوری یاد می شود که از نقش رهبری آمریکا انصراف داد و اینک از ترامپ به عنوان رئیس جمهوری یاد می شود که به دنبال احیا سیاست هایی است که زمانی جهان را به ظلمت جنگ کشاند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar