تسنیم/ یک رسانه عرب زبان، حملات پیاپی ائتلاف متجاوز سعودی به غیرنظامیان یمنی را سیاستی عمدی دانست و تاکید کرد که تنها گزینه پیش روی این ائتلاف خروج از یمن در سریعترین زمان ممکن است.

روزنامه رای الیوم در سرمقاله خود به جنایت هولناک جدید ائتلاف متجاوز سعودی علیه کودکان یمنی در استان صعده این کشور پرداخت و نوشت: برای ما و بسیاری نظیر ما، درک معیارهای رسانه ای و اخلاقی که سخنگویان ائتلاف سعودی در دفاع از حملات مدرنترین، گران ترین و دقیق ترین جنگنده هایشان علیه اهداف غیرنظامی در یمن از تقریبا چهارسال پیش تاکنون مطرح می کنند؛ دشوار است. آیا این حملات هوایی قوانین و موازین انسانی بین المللی را رعایت کرده است؛ آنطور که این سخنگویان بر آن تاکید می کنند؟

این روزنامه افزود: ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف سعودی به زعم خود حمله به اتوبوس کودکان در صعده را - که به شهادت بیش از 50 نفر و زخمی شدن نزدیک به 100 نفر منجر شد- "یک اقدام نظامی مشروع" خواند و روی عناصری که برای شلیک موشک های بالستیک به منطقه جازان سعودی برنامه ریزی کرده و آن را اجرا کردند، تمرکز کرد.

این کشتار چند روز بعد از شهادت 55 غیرنظامی و زخمی شدن 170 نفر دیگر در جریان حمله هوایی ائتلاف سعودی به شهر الحدیده روی داد. این شهر هم اکنون در تلاشی ناکام برای کنترل آن، زیر حملات هوایی و زمینی و دریایی ائتلاف قرار دارد.

حمله به کودکان یمنی در صعده درست چند روز بعد از حمله به غیرنظامیان یمنی در الحدیده بدان معنا است که هدف قرار دادن غیرنظامیان به یک سیاست عمدی برای ائتلاف سعودی تبدیل شده است و نتیجه اشتباه های غیرعمدی نیست.

این روزنامه در رد ادعای سخنگوی ائتلاف متجاوز درخصوص جنایت علیه کودکان یمنی در صعده نوشت: ما این سوال را از المالکی می پرسیم که آیا این کودکان یمنی، موشک بالستیک به شهر جازان سعودی شلیک کردند که با آن مقابله شد؟ آیا این کودکان آن را از اتوبوسی که آنها را به یک اردوی تابستانی می برد، شلیک کردند؟ اگر اینطوری هست، امیدواریم که المالکی آن را برای ما توضیح دهد و ویدئویی از عملیات شلیک نشان دهد؛ به ویژه که هواپیماهایش دارای دستگاههایی هستند که می تواند مورچه را روی زمین ببیند و از آن فیلم برداری کند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ در توئیتر خود نوشت: اطلاعات حاکی است که اتوبوس حامل کودکان بوده است و قوانین انسانی بین المللی بر لزوم حفاظت از غیرنظامیان در زمان جنگ و درگیری تاکید می کند.

ائتلاف سعودی در طول عمر چهارساله جنگ می گوید که هواپیماها و حملاتش همه جوانب احتیاط را برای به قتل نرساندن غیرنظامیان در نظر می گیرد اما کشتار پیاپی غیرنظامیان در صعده و الحدیده تاکید می کنند که این سخن اصلا درست نیست؛ به ویژه که فهرستی طولانی از این حملات علیه بیمارستان ها، بازارها، مدارس، مجالس عزاداری و سالن های جشن در طول چهارسال اخیر وجود دارد.

این کشتارها، جنایات جنگی است که هواپیماهای ساخت آمریکا مرتکب می شود؛ یعنی سرکرده جهان آزادی که در امور داخلی ما برای به زعم خود دموکراسی و ارزش های عدالت و حقوق بشر دخالت می کند و همزمان ده ها هزار نفر را به طور مستقیم یا از طریق حمایت از طرف هایی نظیر "ائتلاف" سعودی به قتل می رساند و متاسفانه برخی عرب ها نیز برای آن کف می زنند.

روزنامه رای الیوم در پایان نوشت: برای هزاران هزار بار می گوییم که حملات هوایی و موشکی علیه غیرنظامیان بی پناه یمنی نخواهد توانست سرنوشت این جنگ را رقم بزند و سکوت جهان در قبال این کشتارها نیز به طور قطع ادامه نخواهد یافت و توجیه های سخنگویان ائتلاف سعودی کسی را قانع نخواهد کرد. تنها گزینه عقب نشینی از یمن برای کاستن از تلفات و خسارتها و در سریعترین زمان ممکن است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar