تسنیم/ با نزدیک شدن به پایان مهلت معرفی نامزد تصدی پست ریاست جمهوری عراق، اختلافات بین دو حزب اصلی منطقه کردستان عراق شدت گرفته است.

شیرزاد قاسم عضو حزب دموکرات کردستان عراق امروز جمعه به شبکه تلویزیونی السومریه نیوز گفت: تصمیم اتحادیه میهنی کردستان عراق برای معرفی برهم صالح به عنوان نامزد تصدی پست نخست وزیری یکجانبه بود و حزب دموکرات کردستان عراق در صورت دست نیافتن به توافقی با اتحادیه میهنی در روزهای آینده، با معرفی نامزد خود به بغداد خواهد رفت.

شیرزاد قاسم گفت: نهایی کردن نامزد نیروهای کرد بین دو حزب اصلی منطقه کردستان عراق به برگزاری نشست های جدیدی قبل از زمان برگزاری جلسه پارلمان عراق برای رای گیری درخصوص نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری نیاز دارد تا اینکه این نیروها موضع واحدی بگیرند و روی نام جدیدی توافق کنند.

وی افزود: با وجود همه احترامی که برای شخص برهم صالح و موضع ملی او قائل هستم، اما اگر اتحادیه میهنی بر نامزدی برهم صالح اصرار و تکروی کند، این امر سبب خواهد شد که دیگر توافق های گذشته بین دوطرف اهمیتی نداشته باشد.

عضو حزب دموکرات تصریح کرد: اگر به تعداد کرسی های پارلمانی نگاه کنیم، در می یابیم که این پست ریاست جمهوری متعلق به ما است اما ما به عنوان جبهه کردها به بغداد رفتیم و باید دوطرف درباره یک نامزد واحد توافق کنیم.

قاسم گفت: ما مذاکرات زیادی با اتحادیه میهنی داشتیم اما تصمیم برای نامزد کردن برهم صالح به طور یکجانبه و بدون رایزنی با ما انجام شد. این امر باعث خواهد شد که اگر در روزهای آینده با آنها به توافقی نرسیم، ما نیز با نامزد خود به بغداد برویم.

وی به "وجود رقابت و وجود چندین نامزد برای هریک از پست ها اشاره کرد و آن را امری طبیعی دانست و گفت که نتیجه نهایی در پارلمان در بغداد روشن خواهد شد و ما عجولانه تصمیم نمی گیریم تا اینکه نتیجه گفت وگوها بین دو حزب سیاسی اصلی منطقه کردستان عراق روشن شود.

فیان دخیل عضو حزب دموکرات کردستان عراق روز چهارشنبه گفته بود که این حزب بر تصدی پست ریاست جمهوری پافشاری می کند و با یک نامزد که مسعود بارزانی مناسب این پست می داند، به بغداد خواهد رفت.

اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز برهم صالح را به عنوان تنها نامزد برای تصدی پست ریاست جمهوری این کشور معرفی کرده است.

اتحادیه میهنی: حزب بارزانی در امور داخلی ما دخالت نکند

در مقابل اتحادیه میهنی کردستان عراق از حزب بارزانی خواست تا در امور داخلی این اتحادیه دخالت نکند.

غازی کاکائی عضو اتحادیه میهنی کردستان عراق در گفت وگو با شبکه تلویزیونی السومریه نیوز گفت: پست ریاست جمهوری از آن این حزب است و هیچ طرفی حق دخالت یا شرط گذاشتن در این زمینه را ندارد.

وی از حزب دموکرات کردستان عراق خواست تا اختلافات را تشدید نکند یا در امور داخلی اتحادیه میهنی دخالت نکند.

کاکائی گفت: هیچ طرفی حق ندارد که از مخالفت خود با نامزد معرفی شده از طرف ما حرف بزند یا برای ما شرط و شروط تعیین کند. دفتر سیاسی اتحادیه میهنی نامزد این اتحادیه را مشخص می کند و امیدواریم که حزب دموکرات در امور داخلی ما دخالت نکند و باید به گزینه ما احترام بگذارد؛ همانطور که ما به گزینه های آنها درخصوص پست نایب رئیس دوم پارلمان عراق احترام گذاشتیم.

وی افزود: به حزب دموکرات توصیه می کنیم که اختلافات را تعمیق ندهد و در این مرحله به دنبال نقاط اختلاف در بین نیروهای کرد نباشد بلکه به دنبال نقاط مشترک باشد که ما را متحد می کند.

کاکائی گفت:" روزهای آینده شاهد برگزاری جلساتی بین حزب دموکرات و اتحادیه میهنی درخصوص نامزد ریاست جمهوری خواهد بود و ما برای تعیین حد و مرزها و چارچوب همه مسائل آینده خواه مشارکت در بغداد یا تبلیغات انتخاباتی در منطقه کردستان تلاش خواهیم کرد. ما خواهان دخالت خارجی برای تعیین پست های حاکمیتی عراق نیستیم اما همزمان استقبال آمریکا از نامزدی برهم صالح گواه روشن میزان مقبولیت مردمی و مقبولیت نامزد ما در سطح داخلی و خارجی است".

چهار نامزد برای تصدی پست ریاست جمهوری

شمار نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری عراق تاکنون به چهار نفر رسیده است.

امروز جمعه دو نفر دیگر نامزدی خود را برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق اعلام کردند.

کمال عزیز محمد قیتولی استاد دانشکده پزشکی دانشگاه دهوک امروز در کنفرانسی مطبوعاتی نامزدی خود را برای تصدی این پست اعلام کرد و گفت: رئیس جمهور باید فردی مستقل و خبره در سیاست بین المللی و دپیلماسی باشد و من این ویژگی ها را دارم و روابط خوبی نیز با احزاب و شخصیت ها در منطقه کردستان عراق و بغداد دارم.

فرد دیگری که خود را امروز برای تصدی ریاست جمهوری عراق نامزد کرد، سلیم شوشکیی نماینده گروه جماعت اسلامی در منطقه کردستان عراق بود.

او امروز جمعه در گفت وگو با شبکه "ان آر تی" گفت که بیوگرافی خود را فردا شنبه برای نامزدی پست ریاست جمهوری تقدیم پارلمان خواهد کرد.

شوشکیی افزود: تصمیمش برای نامزدی به خاطر تمایل خودش و جماعت اسلامی جهت تصدی این پست است و امیدوارم که آرای کافی را بدست آورم.

وی گفت: این پست منحصر به هیچ طرف سیاسی نیست و نباید این منصب تا روز قیامت در دست یک حزب باقی بماند. داشتن کرسی های زیاد یا کم در پارلمان شریط دستیابی به این پست نیست.

پیش از این نیز سردار عبدالله نماینده سابق جنبش تغییر در منطقه کردستان عراق خود را نامزد تصدی این پست کرده بود.

با احتساب برهم صالح، شمار نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری عراق به چهار نفر رسید.

پارلمان عراق نام نویسی از نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری را دوشنبه گذشته آغاز کرد.

ریاست پارلمان تاکید کرد که انتخاب رئیس جمهور حداکثر تا دوم ماه آینده میلادی انجام خواهد شد.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

ديجيليت
ديجيليت آگهی