باشگاه خبرنگاران/ «امریکن کانسروتیو» نوشت غرور به مبنای سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده که نهایتاً به توانایی واشنگتن برای تحمیل اراده خود بر کشور‌های دیگر پایان می‌دهد.

این نشریه در پایگاه اینترنتی خود در مقاله‌ای به قلم داگ باندو، دستیار ویژه رونالد ریگان، رئیس جمهور اسبق آمریکا نوشت: در واشنگتن دائما از استثنا بودن آمریکا صحبت می‌شود. سیاستگذاران تاکید می‌کنند آمریکا ماموریت منحصر به فردی در جهان دارد و آن، نمایندگی آمال و آرزو‌های همه بشر است. این غرور به مبنای سیاست خارجی آمریکا تبدیل شده است، به ویژه وقتی که موضوع تحریم‌های اقتصادی به میان می‌آید.
طرفداران تحریم به طور مرتب از مزایای فرضی سیاست‌های خود تمجید و ستایش می‌کنند، بدون آنکه شواهد چندانی ارائه دهند. مطالعات و بررسی‌ها نشان داده است بیشترین احتمال موفقیت تحریم‌ها زمانی است که این تدابیر به صورت بین المللی به اجرا گذاشته شود و بر روی تعداد محدودی از محصولات اعمال شود و هدفش نیز دستیابی به اهدافی فروتنانه باشد. حتی در آن صورت، دولت‌ها به ندرت منافع بنیادی خود را در واکنش به فشار اقتصادی قربانی می‌کنند. آن‌ها در عوض واکنشی را نشان می‌دهند که واشنگتن نیز در شرایط مشابه نشان خواهد داد: مقاومت هر چه شدیدتر.
سرخوردگی از ناکامی، مقامات آمریکایی را تشویق کرده است بر شدت فشار‌ها بیافزایند. بنابراین، واشنگتن حالا به صورت مرتب شهروندان و شرکت‌های کشور‌های دیگر را مجازات می‌کند. وزارت خزانه داری آمریکا سال گذشته نزدیک به هزار فرد و سازمان را به "فهرست اتباع خاص تعیین شده" افزود. سیاستگذاران آمریکایی هم اکنون از نقش غالب آمریکا در نظام مالی جهانی به عنوان سلاح حتی علیه کشور‌های دوست استفاده و آن‌ها را از دسترسی به بازار آمریکا محروم می‌کنند. طرف‌های ثالث برای معامله با طرف‌های مشمول تحریم‌های آمریکا با جریمه‌های چند میلیارد دلاری مواجه می‌شوند.
این در حالی است که تحریم‌ها کارآیی ندارند. آن‌ها به صورت بالقوه تاثیرات اقتصادی فراگیری دارند. محدود کردن صادرات نفتی ایران قیمت‌های حامل‌های انرژی را در جهان افزایش می‌دهد. تعیین جریمه‌های نامتناسب برای فروش فناوری به مسکو بر شرکت‌های اروپایی تاثیر می‌گذارد. حتی بازار‌های کوچکتر نیز مهم هستند.
پیتر هارنل، کارشناس تحریم‌ها هشدار داد: "تعرفه‌هایی که دونالد ترامپ نهم اوت بر محصولات ترکیه وضع کرد به فروش گسترده سهام انجامید که نه فقط بر آنکارا تاثیر گذاشت، بلکه موجب شد سهام بانک‌های بزرگ اروپایی که با ترکیه تجارت می‌کنند سقوط کند و نگرانی‌ها درباره سرایت آن به دیگر بازار‌های نوظهور افزایش یافت. استفاده بی محابای آمریکا از تحریم‌های اقتصادی موجب شده است اقتصاد جهانی از بازار لیبرالی دور شود."
بنابر این مطلب، تحریم‌های آمریکا عامل مرگ نیم میلیون کودک عراقی شد. شاید درباره این رقم اغراق شده باشد، اما وقتی از مادلین آلبرایت، سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل در این باره سوال شد او این را رد نکرد. وی در عوض پاسخ داد که "ما فکر می‌کنیم این هزینه ارزشش را داشت" -- پاسخی سنگدلانه که در سرتاسر جهان عرب طنین انداز شد.
نویسنده در بخش دیگری از این مقاله نوشت: شاید بزرگترین مشکل با مجازات‌های اقتصادی این است که غرور و تکبر طبیعی واشنگتن را افزایش می‌دهد؛ زیرا برای تحمیل اراده آمریکا بر دیگر کشور‌های جهان ابزار ساده‌ای به نظر می‌رسد. تشدید تنش ساده است، و ظاهرا بی درد -- دست کم برای واشنگتن. وقتی تحریم‌ها از لحاظ اخلاقی توجیه می‌شوند، که تقریبا همیشه این کار صورت می‌گیرد، سیاستگذاران می‌توانند اعمال فشار بر حتی دولت‌های دوست را اقدامی منطقی جلوه دهند.
این غرور و تکبر هدایتگر سیاست غلط دولت ترامپ علیه ایران بوده است. ترامپ پس از دیدار سال گذشته از ریاض -- که نخستین سفر خارجی وی در دوره ریاست جمهوری بود -- چنین به نظر می‌رسید که از سعودی‌ها دستور می‌گیرد. او از توافق هسته‌ای ایران خارج شد، توافقی که امکان بازرسی‌های هسته‌ای را فراهم ساخت.
واشنگتن تاکید کرد علیه هر کشوری، دوست یا دشمن، که به تجارت با ایران ادامه دهد، از قدرت کامل آمریکا استفاده خواهد کرد. رئیس جمهور آمریکا در پیامی توییتری گفت: "هر کسی که با ایران تجارت بکند، با آمریکا تجارت نخواهد کرد." واشنگتن پس از تلاش برای جلوگیری از این مسئله که اروپایی‌ها یک سیاست خارجی مستقل در پیش بگیرند، کوشید آن‌ها را به پشتیبانی از خط مشی غیرمسئولانه خود مجبور کند. آمریکا حالا خودداری اروپایی‌ها از این اقدام را تقصیر مقامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا می‌اندازد، نه تکبر غیرمسئولانه واشنگتن.
واشنگتن با مقاومتی غیرمعمول مواجه شده است. قدرت اقتصادی آمریکا این کشور را در برابر دولت‌های دیگر در موقعیت برتری قرار داده است، اما رضایت آن‌ها نیز نقش حیاتی دارد؛ و مقاومت ممکن است افزایش یابد. مثلا، چین و هند ظاهرا قصد دارند برخی معاملات تجاری خود را با ایران ادامه دهند و با آمریکا به چالش برخیزند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی