ایسنا/ نخست وزیر اقلیم کردستان عراق برای بررسی مساله تشکیل کابینه آتی این کشور و انتخاب رییس جمهور و نخست وزیر جدید عصر شنبه وارد بغداد شد و با تعدادی از مسئولان عالی رتبه و رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به‌ گزارش شبکه روداو، نیچروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در دیدار با هادی العامری، رییس ائتلاف فتح بر پایبندی به زمان بندی‌های تعیین شده در قانون اساسی برای انتخاب رییس جمهور و تشکیل دولت جدید تاکید کردند.

طبق بیانیه منتشر شده از سوی دفتر العامری، دو طرف آخرین تحولات سیاسی عراق را بررسی کردند.

نیچروان بارزانی در دیدار با نوری مالکی، معاون رییس جمهوری عراق نیز به بررسی مذاکرات جاری درباره تشکیل دولت و اسامی مطرح شده برای پست ریاست جمهوری پرداخت.

طبقه بیانیه منتشر شده از سوی دفتر مالکی دو طرف در این دیدار آینده روند سیاسی و گفت‌وگوهای جاری میان گروه‌های ملی برای تشکیل دولت و اسامی مطرح شده برای سمت ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین دو طرف بر لزوم افزایش تلاش‌ گروه‌های سیاسی عراق برای تسریع در روند تشکیل دولتی قدرتمند که بتواند ثبات سیاسی را در عراق فراهم کرده و سطح ارائه خدمات را ارتقا داده و خواسته‌های مردم عراق را محقق سازد، تاکید کردند.

در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز آمده است، نیچروان بارزانی و العبادی در دیداری که در بغداد داشتند، با یکدیگر درباره تشکیل دولت گفت‌وگو کرده و بر لزوم ادامه‌ اقدامات قانونی از جمله انتخاب رییس جمهور و تشکیل فراکسیون بزرگتر تاکید کردند.

طبق بیانیه یاد شده، در این دیدار درباره موضوعات مشترک اربیل و بغداد گفتگو شده و بر لزوم ادامه رایزنی‌ها میان دو طرف تاکید شد.

همچنین دو طرف تاکید کردند که دولت آتی باید همسو با خواسته‌های شهروندان برای بازسازی‌ها و برقراری ثبات امنیتی و ایجاد فرصت‌های شغلی تلاش کنند.

طبق این بیانیه در دیدار العبادی و نیچروان بارزانی دو طرف به تبادل نظر درباره تشکیل دولت، مقابله با چالش‌های آتی و حفظ پیروزی‌های به دست آمده توسط نیروهای پیشمرگ در مبارزه با داعش پرداختند.

از سوی دیگر دفتر عمار حکیم، رییس جریان ملی الحکمه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: بارزانی و عمار حکیم به بررسی مساله تشکیل دولت و اختیارات قانونی آتی پرداخت و بر اهمیت حفظ روابط پرداختند.

طبق این بیانیه عمار حکیم بر اهمیت حفظ روابط با اربیل و تامین منافع عمومی و ملی تاکید کرده و گفت‌: تجربه ها ثابت کرده که همه به یکدیگر نیاز دارند.

وی در ادامه‌ خواستار اولویت دادن منافع ملی بر منافع شخصی و کوچک شد.

در ادامه‌ این بیانیه آمده است: رییس جریان الحکمه عراق به اهمیت حل و فصل نهایی مساله ریاست جمهوری و تعیین کاندیداها برای این سمت و نیز عدم عبور از زمان بندی تعیین شده در قانون اساسی پرداخت و بر لزوم تشکیل دولتی قدرتمند که بتواند مسئولیت‌ها را بر عهده بگیرد و خواسته‌های مردم عراق را تامین کند، تاکید کرد.

نیچروان بارزانی در دیدار با فالح الفیاض از رهبران ائتلاف "البناء" بر اهمیت تسریع در معرفی رییس جمهور و نخست وزیر جدید تاکید کرد. همچنین دو طرف در این دیدار به بررسی تحولات سیاسی عراق پرداختند و بر لزوم حل تمامی مشکلات موجود با تکیه بر قانون اساسی و ایجاد فضاهایی مثبت و نیز روحیه اعتماد میان گروه‌های سیاسی تاکید کردند.

یک منبع کرد در گفتگو با شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق علت سفر بارزانی به بغداد را فاش و تاکید کرد: این سفر برای بررسی امتیازات انتخاباتی و پست‌های جایگزین از جمله معاون نخست وزیر، در صورت کناره‌گیری حزب دموکرات کردستان از سمت ریاست جمهوری انجام شد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود: همچنین بارزانی برای اطلاع از رویکرد گروه‌های سیاسی درباره پیشنهاد حزب برای مذاکره به بغداد سفر کرد.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی