تسنیم/ رئیس جمهور ترکیه بر این باور است که آنکارا نمی تواند درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی سکوت اختیار کند.

روزنامه حریت امروز پنجشنبه به نقل از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نوشت: آنکارا نمی تواند در قبال مساله ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی ساکت باشد. ترکیه درباره همه ابعاد این اتفاق تحقیق خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، خاشقجی 2 اکتبر برای آماده کردن اسناد مربوط به ازواجش وارد کنسولگری سعودی در شهر استانبول شده ولی از آن زمان تاکنون ناپدید شده است.

مقام های کنسولگری سعودی مدعی هستند که خاشقجی لحظاتی پس از ورود، ساختمان کنسولگری را ترک کرده است ولی مقام های ترکیه اعلام کرده‌اند که او هرگز از این ساختمان خارج نشده است.

اردوغان در مسیر بازگشت از مجارستان در جمع خبرنگاران تصریح کرد: ترکیه نگران ناپدید شدن خاشقجی است. ما درباره همه ابعاد و زمینه های این رویداد تحقیق خواهیم کرد. ممکن نیست در قبال این اتفاق ساکت باشیم.

اردوغان اظهارات مقام های سعودی را زیر سئوال برده است که گفته‌اند، تصاویر مربوط به خروج خاشقجی از ساختمان کنسولگری را در اختیار ندارند چرا که دوربین های امنیتی تنها تصاویر زنده را نشان می دهد و هیچ تصویری را ضبط نمی کند.

اردوغان در این باره گفت: آیا ممکن است که هیچ سیستم دوربینی در کنسولگری عربستان سعودی وجود نداشته باشد که نشان دهد چه اتفاقی افتاده است؟

به نظر می رسد ناپدید شدن خاشقجی موجب تشدید اختلافات عمیق ریاض و آنکارا شود. روابط دو کشور پیش از این به خاطر اعزام نظامیان ارتش ترکیه به قطر تیره و تار شده است. عربستان سعودی به همراه سایر متحدانش تحریم های گسترده ای را علیه قطر اعمال کرده‌اند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید