ایسنا/ پایگاه آمریکایی نشنال اینترست در تحلیل تحولات مربوط به سوریه نوشته است که آمریکا باید اکنون دریابد که دیگر جایی در آینده سوریه ندارد و اوضاع این کشور به حال عادی بازگشته است.

پایگاه نشنال اینترست در این مطلب به قلم داگ باندو نوشت: دمشق یک شهر بزرگ و شلوغ درخور پایتختی سوریه است. این شهر میزبان نخبگان سوریه بوده و مملو از ساختمان‌های دولتی و نیروهای امنیتی است. در این شهر تصاویر بشار اسد، رییس جمهور سوریه تقریبا هر خیابانی را زینت‌ بخشیده است. تردیدی درباره اینکه اینجا چه کسی مسئول است وجود ندارد.

اما با چند دقیقه رانندگی بیشتر وارد محله‌ای می‌شوید که همین چند وقت پیش از درگیری‌های شدید و تلخ خارج شده است. در این محله ساختمان‌های فروریخته مثل نگهبانان خاموش در یک دریایی از آوار مخروبه‌ها ایستاده‌اند. ویرانگری 7 سال جنگ داخلی وحشتناک حتی به دمشق هم رسید.

با این حال بعد از مدتی طولانی این جنگ در حال خاتمه یافتن است. بشار اسد پیروز شده و واشنگتن شکست خورده است. با این حال تاثیر جنگ در سوریه تا سالیان سال و شاید چند دهه باقی خواهد ماند. من مدت یک هفته در این کشور جنگ زده گذراندم. رویکرد آمریکا یک شکست فاجعه‌بار بوده است.

جنگ در سوریه مثل جنگ چند دهه پیش لبنان یک جنگ داخلی پیچیده نامعمول بود. این جنگ بی‌رحمانه بود و چندین طرف مختلف در آن از بابت وقوع نیم میلیون کشته در اثر جنگ مقصر هستند.

نویسنده این مطلب در ادامه خاطرنشان کرده است: بشار اسد از این جنگ سالم بیرون آمد چون از حمایت جدی و حتی پرشور برخوردار بوده و همچنان هم برخوردار است. او از حمایت قدرتمند علوی‌های همپیمانش برخوردار است. آن‌ها معمولا تصاویر او را به نمایش گذاشته و درباره ارزش‌های انسانی او حرف می‌زنند. یک سری اقلیت‌های مذهبی دیگر نظیر مسیحی‌ها نیز از حامیان دولت سوریه هستند. آن‌ها شاهد انقلاب الهام گرفته شده از آمریکا در عراق بودند و از پایان آن خوش‌شان نمی‌آید. در مجموع اشغالگری آمریکایی حتی جلوی پاکسازی‌های قومی و کشتار در عراق را نگرفت و بسیاری از بازمانده‌ها به سوریه فرار کردند.

از طرف دیگر عمدتا اگر هم که کسی از حکومت سوریه حمایت نکند، به طور کلی به حضور آن رضایت داده است. ارتش سوریه خودش را به رغم متحمل شدن تلفات چشمگیر، حفظ کرده است و نیازمند استفاده از خدمت سربازی فراتر از نیروهای اقلیت است. در مناطقی که من از آن‌ها بازدید کردم پوسترهای با تصویر سربازان کشته شده، ساختمان‌ها و علامت‌ها را تزیین کرده‌اند. حکومت سوریه بدون آنکه خساراتش را پنهان کند، به نظر می‌رسد که از آن‌ها برای منعقد کردن یک هویت مشترک استفاده می‌کند.

حامیان بشار اسد آن طور که واشنگتن تمایل دارد را نمی‌توان کنار گذاشت. از آنجا که شکست‌شان در این جنگ به معنی نابودی آن‌ها بود، آن‌ها سرسختانه در این جنگ، جنگیدند. آمریکا به اشتباه به بشار اسد بند کرده است، البته او دوست آمریکا نیست اما اگر هم او شکست می‌خورد یک کس دیگر پیروز می‌شد. آنچه که آمریکا باید روی آن تمرکز کند، مساله مقایسه با احتمالات دیگر است. آیا قرار بود مداخله آمریکا منجر به یک نتیجه بهتر شود؟ مناقشه عراق نشان داد که چطور مداخله آمریکا وضعیت را خیلی بدتر می‌سازد.

این نویسنده تصریح ساخت: در عین حال گروه به اصطلاح ارتش آزاد سوریه، یک گروه ضعیف نشان داد. واشنگتن در یکی از برنامه‌هایش نیم میلیارد دلار برای آموزش تنها 54 شبه نظامی این گروه هزینه کرد که اکثر آن‌ها سریعا کشته یا دستگیر شدند. رادیکال‌ها همچنین در این میان خودشان را میانه‌رو جا زدند تا از سلاح‌ها و پول‌های آمریکا بهره ببرند. در مجموع گروه‌های مورد حمایت آمریکا در سوریه به نظر می‌رسد که در اکثر جنگ‌هایشان شکست خورده‌اند و در نهایت همراه با سلاح‌هایی که از آمریکا دریافت کرده بودند، تسلیم نیروهای رادیکال‌تر شدند.

در نهایت چیزی که جایگزین شد مجموعه‌ای از افراطی‌گران از جمله جبهه النصره بود که واشنگتن از آن حمایت کرد و داعش که آمریکا با آن مخالف بود. علاوه بر آن عربستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس میلیاردها دلار را به گروه‌های مرگبار تزریق کردند. همین طور ترکیه که متمرکز بر سرنگون شدن بشار اسد بود اجازه داد که داعش از خاک کشورش ترانزیت کرده و نفت به دست آورده خود را بفروشد.

آیا اوباما حقیقتا فکر می‌کرد که اگر هریک از این گروه‌ها کنترل را به دست بگیرند، آمریکا و سوری‌ها نفع خواهند برد؟ حمایت آمریکا از جبهه النصره خیلی عجیب بود چون این گروه هم‌پیمان القاعده‌ای بود که اگر فراموش نکرده باشید، حملات 11 سپتامبر را ترتیب داد.

به هر حال در این جنگ چند طرفه حمایت آمریکا از ارتش آزاد سوریه نهایتا باعث قدرتمند شدن رادیکال‌ها شد. دولت بشار اسد نیرومندترین قدرتی بود که با داعش و افراطگران دیگر می‌جنگید. ارتش آزاد سوریه تنها توانست دمشق را تضعیف کند نه اینکه عملا قدرت را تصاحب کرده و حفظ کند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید