ایرنا/ در حالیکه افکار عمومی جهان منتظر کشف حقیقت درباره سرنوشت 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار ناراضی سعودی که در کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شده، شاه سعودی در اقدامی عجیب و غیر عادی دستور آغاز تحقیقات داخلی در این زمینه را صادر کرد .

به گزارش منابع خبری سعودی، 'سلمان بن عبدالعزیز' در دستوری به 'سعود المعجب' دادستان کل عربستان، از وی خواسته تا تحقیقات وسیعی را در مورد ربوده شدن خاشقچی روزنامه نگار و نویسنده این کشور را آغاز کند.
یک مقام مسئول سعودی در این زمینه گفت که این تحقیقات بر اساس اطلاعاتی صورت می گیرد که از کمیته مشترک تحقیقات عربستان و ترکیه به دست خواهد آمد.
دولت ترکیه پنجشنبه گذشته از تشکیل کمیته مشترک تحقیقاتی با عربستان برای کشف حقیقت درباره سرنوشت خاشقچی خبر داد و گفت که تشکیل این کمیته بنا به پیشنهاد ریاض بوده است .
پلیس ترکیه همچنین امروز ( دوشنبه ) اعلام کرد که تا ساعاتی دیگر کار تفتیش و بازرسی از کنسولگری عربستان در استانبول را آغاز خواهد کرد.
خاشقچی 59 ساله که از جمله روزنامه‌نگاران شناخته ‌شده و منتقد سیاست‌های عربستان بود، سه شنبه 10 مهر برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول مراجعه کرد و از آن زمان تاکنون اطلاعی از او در دست نیست.
گزارش های اولیه حاکی است که وی بعد از مراجعه به کنسولگری از سوی مامورینی که از ریاض اعزام شده بودند ، بازجویی و بعد از به قتل رسیدن، مثله شده است .
کشورها، نهادهای بین المللی و شخصیت های سیاسی جهان ، با محکوم کردن این اقدام رژیم سعودی ، از ریاض خواسته اند با پلیس ترکیه برای دستیابی به نتیجه مشخص درباره سرنوشت این روزنامه نگار ناراضی همکاری کند.
'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا هم روز شنبه اعلام کرد که در صورت اثبات دخالت عربستان در ربوده شدن و قتل خاشقچی، ریاض به شدت تنبیه خواهد شد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید