ایرنا/ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که با ملک سلمان پادشاه عربستان در مورد ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی، گفت و گو کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، ترامپ همچنین گفت که مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا را برای ملاقات با پادشاه عربستان و بحث و تبادل نظر در مورد این مساله، روانه ریاض می کند.
رئیس جمهوری آمریکا یادآور شد: ملک سلمان با رد هر گونه اطلاع از سرنوشت خاشقچی، گفت که سعودی ها با ترکیه در مورد این مساله، همکاری نزدیکی دارند.
خاشقچی در 2 اکتبر (10 مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقام های ترکیه گفته اند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده و روزنامه واشنگتن پست نیز نوشته که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده ای موجود است که اثبات می کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.
ترامپ دو روز پیش نیز ضمن ابراز نگرانی در مورد ماجرای ناپدید شدن خاشقچی، قول داد که در صورت اثبات نقش آفرینی عربستان در قتل وی، ریاض را مشمول مجازات سنگینی خواهد کرد. هر چند وی دقیقا نوع مجازات احتمالی علیه ریاض را مشخص نکرد، اما نسبت به تغییر توافق های تسلیحاتی منعقده بین آمریکا و عربستان، میل و رغبتی نشان نداد.
سناتورهای آمریکایی به تازگی خواستار تصویب قانون تحریم هایی شده اند که رئیس جمهوری را ملزم به تحقیق در مورد ناپدید شدن خاشقچی می کند.
خاشقچی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست بود که مقاله هایی در نقد رژیم سعودی از جمله محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به رشته نگارش درآورده است. خاشقچی که پس از انتصاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت، در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شده بود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید