باشگاه خبرنگاران/ روزنامه‌ واشنگتن‌ پست از شکل‌گیری جریانی پیرامون «احمد بن عبدالعزیز» برای پادشاهی عربستان و برکناری محمد بن سلمان خبر داد.

روزنامه واشنگتن‌ پست در گزارشی ضمن تأکید بر لزوم تحقیقات کنگره درباره عملکرد سازمان اطلاعاتی آمریکا در موضوع ناپدیدشدن «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از تشکیل جریانی مخالف ولیعهد سعودی پیرامون شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز»، آخرین پسر باقی‌مانده «عبدالعزیز بن سعود» خبر داد.

واشنگتن‌ پست با تأکید بر اینکه کنگره باید گزارش و تحلیلی دقیق و مفصل از نقش عربستان و محمد بن سلمان، ولیعهد خودسر آن، درباره موضوع ناپدیدشدن خاشقجی ارائه دهد، می‌افزاید: کاخ سفید تلاش دارد مانع درز اطلاعات مربوط به عربستان شود و حتی «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا روز چهارشنبه در اعتراض به کاخ سفید گفته بود «من تصور می‌کنم آنها نمی‌خواهند ما به این اطلاعات دسترسی داشته باشیم».

نویسنده در ادامه به نقل از منابع سعودی می‌گوید مخالفان محمد بن سلمان پنهانی در حال جمع‌شدن به دور «شاهزاده احمد بن عبدالعزیز»، تنها پسر باقی‌مانده «عبدالعزیز بن سعود» هستند.

در ادامه این مطلب، از کمیته تحقیق کنگره خواسته شده بررسی کند «آیا سرویسهای اطلاعاتی آمریکا ارزیابی از دیدگاه‌های «احمد بن عبدالعزیز» و چشم‌اندازهای سیاسی مرتبط با آن در اختیار کاخ سفید قرار داده‌اند؟ آیا پس از زلزله محمد بن سلمان، او می‌تواند ثبات را به پادشاهی عربستان برگرداند یا بی‌ثباتی بیشتری را ایجاد می‌کند؟»

روزنامه لوفیگارو فرانسه نیز روز پنج‌شنبه به نقل از منابعی آگاه در ریاض گزارش داد هیئت بیعت عربستان جلسه‌ای سری برای انتخاب جانشین ولیعهد سعودی تشکیل داده است.

به نوشته «لوفیگارو» در پرتو فشارهای روز افزون بین المللی که عامل آن ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی بوده است هیئت بیعت عربستان چند روزی است که مساله پادشاهی محمد بن سلمان-که تردیدهای بسیاری درباره او ایجاد شده- را مورد اهتمام قرار داده است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد محمد بن سلمان، سه‌شنبه 10 مهر پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و برخی گزارش‌ها حاکی از پیدا شدن جسد مثله‌ شده وی در یکی از خیابان‌های استانبول است. دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه اعلام کرد که قتل جمال خاشقجی قطعی به نظر می‌سد.

رسانه‌های ترکیه‌ای حتی به نقل از مقامات امنیتی این کشور اعلام کردند که فیلم و نوار صوتی شکنجه و قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان از سوی عوامل امنیتی سعودی را در اختیار دارند. پس از این اظهارنظر مقامات دولتی ترکیه، بسیاری از نهادهای بین‌المللی و روزنامه‌نگاران جهان خواستار تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه درباره ناپدیدشدن مشکوک این روزنامه نگار شدند.

همزمان با عملیات تجسس در کنسولگری عربستان، شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از منابعی آگاه گزارش داد حکومت عربستان در حال تهیه گزارشی است که ضمن پذیرش قتل جمال خاشقجی اعلام می‌کند این جنایت از سوی «عوامل خودسر» و در حین بازجویی از وی صورت گرفته و هیچ دستوری از مقامات بالاتر وجود نداشته است.

بنا به اطلاعاتی که تاکنون رسانه‌های ترکیه منتشر کرده‌اند محمد بن سلمان و افراد نزدیک به او نقشی جدی در ترور خاشقجی دارند به همین علت حساسیتهای بین‌المللی نسبت به پادشاهی او در عربستان افزایش یافته است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید