فارس/ مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مصاحبه با رسانه روس ضمن تکرار ادعای دخالت مسکو در انتخابات آمریکا، «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» را پیمانی منسوخ و تاریخ گذشته توصیف کرد.

«جان بولتون» که در بحبوحه تنش‌ها بین واشنگتن و مسکو بر سر تهدید آمریکا برای خروج از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» به روسیه سفر کرده، به تکرار مواضع کاخ سفید درباره تهدید خروج از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» و ادعای دخالت مسکو در انتخابات آمریکا پرداخت.
مشاور امنیت ملی آمریکا بعد از دیدارهای روز دوشنبه (دیروز) با همتای روس و همچنین وزیر خارجه این کشور در مسکو با یک رسانه روسی مصاحبه کرده است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید به شبکه رادیویی «اکو مسکو» گفت، او مستقیما در دیدارهایش با مقام‌های روسیه از مسکو به دلیل «دخالت در انتخابات‌های آمریکا» انتقاد کرد.
بولتون گفت: «من به همکارانمان در روسیه گفتم که فکر نمی‌کنم دخالت آنها در فرایند انتخابات‌مان هیچ تاثیر واقعی داشته اما موضوعی که مهم است آن است که میل به مداخله در مسائل داخلی‌ ما سبب ایجاد بی اعتمادی نسبت به روس‌ها و نسبت به روسیه می‌شود. من این کار (دخالت در انتخابات) را غیرقابل تحمل می‌دانم و نباید اجازه چنین کاری داده شود».
او دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را «نفوذ آشکار در فرایند انتخاباتی داخلی آمریکا» خواند و گفت که نهادهای قانونگذاری در آمریکا این موضوع را پیگیری خواهند کرد.
اتهام‌های مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» در حالی صورت گرفته که مسکو بارها این اتهام‌زنی‌های واشنگتن را بی اساس خوانده است.
بولتون درباره تهدید رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج کردن این کشور از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» هم حرف زد، تهدیدی که هشدارهای روسیه را به دنبال داشته است.
«پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» (INF) در سال ۱۹۸۷ بین آمریکا و شوروی امضا شد و بعد از فروپاشی شوروی روسیه به این توافق ادامه داد. این پیمان، واشنگتن و مسکو را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های کروز با برد بین ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل منع می‌کند.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید این پیمان را «منسوخ شده» خواند و بر لزوم حصول به یک توافق تازه تاکید کرد چرا که به ادعای او علاوه بر آمریکا و روسیه کشورهای دیگری هم در جهان توان تولید و توسعه موشک‌های با برد متوسط را دارند.
بولتون با اشاره به مخالفت‌های مقام‌های اروپایی با خروج آمریکا از این پیمان گفت که واشنگتن با متحدان اروپایی مشورت خواهد کرد.
رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه شنبه روسیه را به نقض این پیمان متهم و تهدید کرد که کشورش را از آن خارج می‌کند. پیش از این تهدید، روزنامه گاردین گزارش داده بود «جان بولتون»، در حال تلاش برای خارج کردن واشنگتن از این توافق است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید