تسنیم/ نماینده آمریکا در سازمان ملل به تصمیم کره شمالی برای به تاخیر انداختن مذاکره با مقام های ارشد ایالات متحده واکنش نشان داده است.

به گزارش رویترز،.هیلی از پیونگ یانگ خواست تا توافق حاصل شده در جریان نشست رهبران آمریکا و کره شمالی در ماه ژوئن را اجرا کند.

هیلی در جمع خبرنگاران قبل و بعد از نشست شورای امنیت سازمان ملل پشت درهای بسته درباره تحریم های کره شمالی، تصریح کرد: اکنون نوبت کره شمالی است که اقدام کند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین از روسیه نیز به خاطر تلاش برای لغو محدودیت های بانکی علیه کره شمالی انتقاد کرد و گفت: هیچ زمانی برای از دست دادن یا متوقف شدن نداریم ، اکنون وقت بازگشت به گذشته نیست، اکنون کره شمالی باید تعهدات خود در نشست ژوئن را اجرا کند.

کیم جونگ اون و ترامپ در نشست ژوئن در سنگاپور متعهد شده اند تا برای خلع سلاح شبه جزیره کره همکاری کنند ولی مذاکرات پیونگ یانگ و واشنگتن تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است.

در حالی که قرار بود مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه با مقام های ارشد کره شمالی در نیویورک دیدار کند ولی وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که این نشست به زمان دیگری موکول شده است. وزارت خارجه آمریکا دلیل تاخیر در برگزاری این دیدار را اعلام نکرده است.

نماینده کره شمالی در سازمان ملل نیز حاضر به ارائه توضیح در این خصوص نشده است.

هیلی در ادامه ضمن "گرم" توصیف کردن روابط آمریکا و کره شمالی، گفت: تصور نمی کنم مساله جدی و مهمی وجود داشته باشد و بر این باورم که مذاکرات بین آمریکا و کره شمالی مجددا برنامه ریزی خواهد شد.

شورای امنیت روز پنجشنبه به درخواست روسیه تشکیل جلسه داد تا درباره تحریم های کره شمالی مذاکره کند.

هیلی در این نشست روسیه را به کارشکنی در روند اجرای تحریم های کره شمالی متهم کرد و گفت: روسیه به دنبال لغو محدودیت های بانکی است و آنها به طور مناسبی از این محدودیت ها تبعیت نمی کنند. ما نگران وضعیت انسانی در کره شمالی هستیم. اکنون می دانیم که اولویت آنها چیست، دقیقا می دانیم چرا روس ها به دنبال لغو محدودیت های بانکی هستند و اجازه نخواهیم داد آنها این اقدام را انجام دهند.

دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل نیز پس از این نشست بیانیه ای صادر کرد و گفت: کره شمالی با مشکلات جدی انسانی روبرو است، آن هم به خاطر تحریم های سازمان ملل. مسکو از شورای امنیت می خواهد تا این مشکل را حل و فصل کند. ما این شرایط را کاملا غیرقابل قبول می دانیم و بر این باوریم که تصمیمات شورای امنیت نباید مستقیما علیه مردم کره شمالی یا فعالیت آژانس های امداد و نجات باشد.

شورای امنیت از سال 2006 میلادی تاکنون تحریم های گسترده ای را علیه کره شمالی به خاطر توسعه برنامه های موشکی و هسته ای اعمال کرده است.

در حالی که چین و روسیه بر این باورند که شورای امنیت باید به خاطر گام های مثبتی که کره شمالی طی سال جاری برای متوقف کردن برنامه های موشکی و هسته ای برداشته، تحریم های این کشور را کاهش دهد ولی آمریکا و سایر قدرت های غربی معتقدند که این تحریم ها باید تا خلع سلاح کامل کره شمالی ادامه داشته باشد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید